24.09.2020 00:09

Un meci cu Învățăminte

COSTIN MIHAI

Am urmărit meciul de cupă dintre FC Pucioasa și Flacăra Moreni, câștigat de gazde cu 2-1, și mi-a plăcut rigurozitatea tactică impusă de Nicu Croitoru echipei locale, cu jucători disciplinați, dispuși la efort și cu un impuls de suplinire studiat. Chiar dacă mulți foarte tineri, puștii de la Pucioasa au respectat fotbalul, competiția și indicațiile primite. Bine antrenați fizic și psihic, băieții ăștia nu s-au lăsat copleșiți de problemele uriașe de la echipă. Au salarii de primit, iar viitorul e nesigur pe Patrana, unde activitatea se poate opri oricând. După meci, unii au plecat la joburi, iar alții au montat aspersoarele pe gazon, alături de antrenorul secund Sică Bârdeș, un fost mare atacant, căruia nu îi este rușine să muncească. Prin muncă, seriozitate și disciplină s-a construit victoria de astăzi. De partea cealaltă, Gabi Paraschiv a menajat mai mulți jucători importanți, ținând să le dea o șansă și celor care au evoluat mai puțin în campionat, iar la pauză Flacăra s-a văzut condusă cu 2-0, un scor totuși prea dur. Pe măsură ce au intrat piesele grele, s-au reaprins și speranțele, însă nu suficient pentru a împinge meciul în prelungiri. Impresia este că Flacăra suferă serios la nivelul Underilor, aspect care poate cântări în lupta pentru promovarea în Liga a 2-a. Apoi, diferența dintre jucătorii de bază și ceilalți pare destul de mare. Chiar dacă numeros, lotul nu arată și echilibrat. Competiția este însă la început, e timp pentru reglaje.