12.01.2021 00:09

Succes și cu Rapid

❚ După victoria cu Agronomia București (77-66), trupa pregătită de Cătălin Tănase s-a descurcat bine și în partida cu Rapid București ❚ Cea mai bună marcatoare a oferit-o Rapid București, Stănici reușind 28 de puncte, în timp ce Irimia a bifat 21 de puncte pentru CSM Târgoviște ❚ După ultimele două victorii, echipa pregătiră de Tănase a ajuns la 18 puncte adunate și ocupă locul 5 în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Feminin, la un punct în spatele ocupantei locului 3, Olimpia Brașov

COSMIN SAVA

Anul 2021 a început foarte bine pentru echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște, care a înregistrat două victorii în cadrul turneului disputat la Târgoviște, în Sala „Ioan Valerian”. După victoria cu Agronomia București (77-66), trupa pregătită de Cătălin Tănase s-a descurcat bine și în partida cu Rapid București, câștigată cu 75- 64. Primul sfert a fost câștigat de echipa din capitală cu 19-17, dar CSM Târgoviște și-a revenit și s-a impus în actul secund cu 21-15. Rapid a încercat să reintre în joc, și-a adjudecat sfertul trei cu 16-12, dar fetele lui Cătălin Tănase l-au câștigat clar ultimul, 25-14, risipind orice emoție în privința câștigătoarei. Cea mai bună marcatoare a oferit-o Rapid București, Stănici reușind 28 de puncte, în timp ce Irimia a bifat 21 de puncte pentru CSM Târgoviște. După ultimele două victorii, echipa pregătiră de Tănase a ajuns la 18 puncte adunate și ocupă locul 5 în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Feminin, la un punct în spatele ocupantei locului 3, Olimpia Brașov. Poziția secundă este deținută de CSM Satu Mare, cu 19 puncte, iar lider este Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 20 de puncte, ambele având câte un meci mai puțin disputat.