11.04.2018 01:07

Succes important obținut de Flacăra

❚ Gazdele au început tare, iar în minutul 15 puteau să deschidă scorul, însă Floricel a ratat un penalty. Flacăra a făcut un meci bun, iar lovitura decisivă a fost dată de Mihai Plăcintă, care a transformat un penalty în minutul 50

COSMIN SAVA

Etapa trecută din Seria a 3-a a Ligii a III-a a adus o mare surpiză, care cântărește mult în lupta pentru promovarea în liga secundă. Surpiza a venit în meciul disputat la Alexandria, acolo unde echipa locală, care ocupa locul secund, a întâlnit Flacăra Moreni, formația de pe locul 9. Trupa din Alexandria pornea drept favorită, atât prin pozițiile ocupate în clasament, cât și prin faptul că în tur, formația din Teleorman s-a impus la Moreni cu 6-2. Gazdele au început tare, iar în minutul 15 puteau să deschidă scorul, însă Floricel a ratat un penalty. Flacăra a făcut un meci bun, iar lovitura decisivă a fost dată de Mihai Plăcintă, care a transformat un penalty în minutul 50. Astfel, trupa lui Gabi Paraschiv a învins la Alexandria și a oprit seria de 18 meciuri fără înfrângere a Alexandriei. Flacăra a ajuns la 18 puncte, este pe locul 9, în timp ce Alexandria are 45 de puncte și ocupă locul secund. Indirect, victoria morenarilor a ajutat Petrolul Ploiești să se depărteze în fruntea clasamentului și să ajungă la o distanță de cinci puncte față de Alexandria. Vineri, Flacăra are un nou meci tare, pentru că joacă la Moreni, de la ora 17:00, cu ocupanta locului trei, Voința Turnu Măgurele. În tur, s-a impus formația din Teleorman cu 2-0.