01.06.2023 00:10

Sportivii de la CSȘ Târgoviște au obținut noi medalii

* Atleții dâmbovițeni au urcat pe podium la mai multe probe, inclusiv la aruncarea discului sau a suliței

COSMIN SAVA

În perioada 27-28 mai, la București, a avut loc faza finală a Campionatului Național de Atletism, pentru Copii 1 și 2. La această competiție au luat startul și sportivi de la CSȘ Târgoviște, pregătiți de Marius Bădiceanu și Nicolae Guțoiu, iar rezultatele înregistrate au fost unele bune. Sânziana Matei a cucerit medalia de argint la probele de 800 și 1500 de metri, iar Sara Dinu a câștigat medalia de bronz la proba de 200 de metri. Sara a concurat și la proba de 300 de metri, dar s-a clasat pe locul 5. Tot pe locul 5 s-a clasat și Ștefania Zdrafcu, dar la proba de aruncarea suliței. Radu Pîrvu s-a clasat pe locul 4 la aceeași probă, în timp ce Maria Ionescu a ocupat locul 19 la proba de 800 de metri.

Fără medalie de aur

Tot la acest turneu au luat startul și elevi pregătiți de Mihai Prodan și Cornel Pătrășcan. Raisa Pătrășcan s-a clasat pe locul 3 la probele de disc C1 și suliță C2. Două medalii de bronz a câștigat și Ana Maria Varga, la disc C2 și suliță C2. Denis Băluță s-a clasat pe locul 5 la suliță C1, în timp ce Carla  Băluța a încheiat proba de suliță C1 pe locul 7. Larisa Răduță a obținut cea mai slabă clasare, locul 8 la suliță C2.