20.07.2017 00:05

Sportivii CSM-ului s-au întors cu medalii

*Radio orientariștii târgovișteni au obținut din nou rezultate deosebite, urcând de zece ori pe podium la puternica competiție din Bulgaria

COSMIN SAVA

În perioada 13-16 iulie s-a desfășurat Cupa Mondială de radio orientare  în localitatea Primorsko, din Bulgaria. La această competiție  au participat și sportivi de la Clubul Sportiv Municipal Târgoviște: Victor Petrovici, Sorana Scorțea, David Oprea, Alexandru Babeu și antrenorul Pavel Babeu. Aceștia au reușit să câștige zece medalii în cele patru probe desfășurate în cadrul Cupei Mondiale: sprint, foxoring, 144MHz și 3,5MHz. Au făcut o figură frumoasă cei doi juniori, Victor Petrovici și David Oprea, care au alergat la categoria superioară de vârstă M14 și totuși au urcat pe podium în fiecare zi. Sorana Scorțea, revenită în lotul național în acest sezon a obținut două medalii în probele de sprint și 144MHz, iar antrenorul Pavel Babeu a cucerit bronzul și argint în probele de sprint, respectiv 3,5MHz.