28.06.2016 17:13

Sorana Scortea este campioană balcanică

* Târgovișteanca a câștigat proba de 3,5 Mhz, la F16, la Campionatul Balcanic de Radio Orientare din Muntenegru, obținând și un loc 2 la proba de 144 Mhz

LIVIU DOBRE

Un nou rezultat mare pentru radio orientariștii dâmbovițeni, de data aceasta obținut de o sportivă aflată la început de drum. Sorana Scortea s-a descurcat de minune la Campionatul Balcanic de Radio Orientare care s-a desfășurat la Cetinje, în Muntenegru. Sportiva în vârstă de 14 ani, antrenată de Pavel Babeu, a cucerit o medalie de aur și una de argint, chiar dacă a concurat la F16, o categorie de vârstă superioară. Sorana Scortea s-a clasat pe locul secund la proba de 144 Mhz, în prima zi de concurs, pentru ca apoi să câștige proba de 3,5 Mhz, devenind astfel campioană balcanică. Pavel Babeu, care a concurat la categoria de vârstă M40, s-a clasat pe locul 4 la ambele probe. Tot pe locul 4 s-a situat și Mihaela Babeu, la F35, atât la 3,5 Mhz, cât și la 144 Mhz.