17.10.2017 00:06

Sorana Cîrstea se menține pe locul 37

*La turneul de la Linz, târgovișteanca a ajuns până în sferturi, unde a fost învinsă de principala favorită

LIVIU DOBRE

Sorana Cîrstea se menține pe locul 37 în clasamentul WTA publicat ieri, târgovișteanca acumulând 1455 de puncte. Lider este Simona Halep, urmată de Garbine Muguruza (Spania) și Karolina Pliskova (Cehia).  Irina Begu a urcat un loc, aflându-se acum pe 56, Monica Niculescu a căzut cinci locuri, până pe 66, iar Mihaela Buzărnescu a pătruns în top 100, după ce a urcat 16 locuri, regăsindu-se acum pe poziția 89. Sorana Cîrstea a înregistrat în acest an 28 de victorii și 23 de înfrângeri, câștigând 891.832 de dolari din turneele la care a participat. În întreaga carieră a câșțigat 398 de meciuri și a pierdut 282 și a obținut 4.284.691 de dolari de la turnee.

S-a oprit în sferuri la turneul de la Linz

Sorana Cîrstea (37 WTA) s-a oprit în sferturile turneului WTA de la Linz, dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Târgovișteanca, care a fost cap de serie numărul 5, a fost învinsă în această fază de slovaca Magdalena Rybarikova (28 WTA), principala favorite, în trei seturi, cu 7-5, 2-6, 1-6, după două ore și trei minute de joc. Cele două tenismene s-au mai întâlnit până acum o singură dată, în 2008, în semifinalele turneului de la Tașkent, atunci când Sorana a ieșit învingătoare după ce slovaca a abandonat după primul set. Pentru prezența în sferturile turnului de la Linz, tenismena din Târgoviște s-a ales cu un cec de 4.758 de euro și 60 de puncta WTA.