15.09.2014 00:08

Simplu! Atât de simplu!

COSTIN MIHAI

Stadion „Eugen Popescu”. Spectatori: 500. Au marcat: Popa (11), Pătru (15), Voinea (58), Cherchez (77) / Păvăluță (69-pen). Șuturi spre poartă: 19-7. Șuturi pe poartă: 7-3. Cornere: 3-3. Au arbitrat: Mihai Domșa (Aiud) 7 – Cristian Pătrașcu (Craiova) 7, Amedeo Stanciu (Craiova) 7. Observatori FRF: Florin Stănescu (Dragomirești-Ilfov), Tudor Negoiță (Ploiești), Cartonașe galbene: Penescu (40), Vătavu (53), Cherchez (90+2) / Frăsineanu (25), Velianu (39, 90+3), Murineanu (65).

{GOOGLE_AD_BOX1}

Chindia: Cristică - Pătru, Vătavu (77 C. Dinu), Ispas, Cernea - Penescu (72 Grigore), Voinea (66 Parghel) – R. Dobre, Anton, Cherchez – Popa (79 Roman). Antrenor: Nicu Croitoru.

Bradu: Turieanu – Diță, Velianu, Căldăraru (20 Deleanu), Slavu (46 A. Tănase) – Jenaru, Ciocotoiu, Frăsineanu (62 Ruță), Pătrănoiu (77 Milea) – Murineanu, Păvăluță. Antrenor: Mihai Zamfir.

Oficialii Chindiei s-au temut de meciul cu Bradu, venit la trei zile distanță după maratonul de 120 de minute din Cupa României, cu Academica Pitești. Iar ocazia imensă apărută pe ruta Murineanu – Păvăluță (9), cu lovitura de cap a ultimului provocându-i frisoane lui Cristică, părea să le dea dreptate amfitrionilor. Emoțiile s-au risipit în următoarele cinci minute, când Popa (9) a insistat la o minge aruncată în careu, finalizând la vinclu, pentru ca Pătru (15) să pătrundă vijelios pe flancul drept și să finalizeze sub transversală. Dani (18) putea închide meciul, însă nu a rezolvat inteligent duelul de unu la unu cu Turieanu, după care ocaziile au început să curgă la poarta lui Cristică. Pătrănoiu (22) a trimis peste dintr-o poziție bună, Cristică și Ispas au respins cu greu în aceeași fază (24), pentru ca Ciocotoiu (27) să rateze singur- singurel. Găurile din defensivă s-au închis spre finalul primei reprize, când am notat dubla ocazie a lui Anton. Inițial a trimis în plasa laterală (38), după care a finalizat spectaculos centrarea lui Dobre (44).

Superioritatea evidentă

Repriza a doua a fost la discreția Chindiei, care s-a desprins la scor de neprezentare după reușita lui Gusti Voinea (58), servit excelent de Dani Popa. Dobre (54), Voinea (60) și Cherchez (61) au continuat să producă pericol la poarta lui Turieanu, doar că Ispas (68) a mai făcut o boacănă, provocând penalty, în urma unui henț. A transformat curat Păvăluță (69), însă oaspeții nu au putut mai mult. Dimpotrivă, Chindia a menținut presiunea în jumătatea adversă și a punctat prin Cherchez (77), care a finalizat superb, la colțul lung, după ce puțin mai devreme nimerise doar bara (71). Victorie simplă pentru Chindia, la capătul meci deschis și a unui joc ofensiv de calitate. Echipa e pe un drum bun și are potențial de noi surprize în cupă, dar și să reușească mult așteptata promovare în liga secundă.