20.09.2017 00:10

Remiză, dar se putea mai bine

* S-a jucat deschis, cu ocazii la ambele porți, cea mai mare a primei reprize aparținându-i lui Mijokovic (22), care a trimis în bară

* Atacurile Chindiei au căpătat culoare după introducerea lui Cristi Cherchez, care a irosit două ocazii uriașe (62, 64)

* Un punct mai degrabă nemulțumitor pentru Chindia, care a ratat șansa de a urca pe podiumul Ligii a II-a

COSTIN MIHAI

Stadion: ,,TRANSIL” Tg. Mureș. Spectatori: 500. Au arbitrat: Robert Dumitru (Sf. Gheorghe) – Petrică Câmpeanu (Cluj), Marius Bălan (Dej). Rezervă: Cristian Moldoveanu (Sf. Gheorghe). Observatori FRF: Cristian Sava (Bacău), Mircea Sârbu (Hunedoara). Cartonașe galbene: Kilyen (3), Licu (27), Mijokovic (76), Sârbu (81) / Bâtfoi (27), Martac (90), Ciobotariu (90+2).

ASA: Moga – Kilyen, Candrea, Iacob, Panait – Mijokovic, Petra (74 Iliescu) – Licu, Petriș (62 Laso), Al. Stoica (83 Mendy) – Sârbu. Antrenor: Carol Fekete.

Chindia: Popescu – Ciobotariu, Vătavu, Ispas, Martac – Dumitrașcu (54 Cherchez), L. Mihai, Pencea, C. Stoica – Bâtfoi (68 C. Neguț), Nisipeanu. Antrenor: Nicolae Croitoru.

Bara lui Mijokovic

Chiar dacă a pierdut cinci jucători înaintea meciului cu Chindia, ASA Tg. Mureș s-a prezentat la un nivel bun și a ținut în șah echipa târgovișteană. E adevărat că nici Croitoru nu a putut apela din primul minut la Cherchez și Neguț, incomplet refăcuți după accidentări, și nici la Honciu sau Cornel Dinu, cu probleme medicale importante, plus Neicuțescu. S-a jucat deschis, cu ocazii la ambele porți, cea mai mare a primei reprize aparținându-i lui Mijokovic (22), care a trimis în bară. Chindia a avut și șansele ei, în special prin Liviu Mihai (22, 39) și Crinel Stoica (30).

Cherchez a ratat victoria

Atacurile Chindiei au căpătat culoare după introducerea lui Cristi Cherchez, care a irosit două ocazii uriașe (62, 64). Tot el și-a încercat norocul din lovitură liberă (76), cum nici Crinel nu a putut să-l bată pe Moga, din alte două încercări (71, 72). Dâmbovițenii au avut ceva emoții în prelungirile partidei, când Sârbu (90+1) a trimis neinspirat dintr-o poziție periculoasă. Un punct mai degrabă nemulțumitor pentru Chindia, care a ratat șansa de a urca pe podiumul Ligii a II-a. Urmează un alt test dificil, cu Dacia Unirea Brăila, duminică (ora 11.00), pe teren propriu, adversar ce a trecut la pas runda trecută de FC Argeș (3-1).