16.03.2023 00:13
Proiect pentru digitalizarea a 29 de biblioteci din județ
![Proiect pentru digitalizarea a 29 de biblioteci din județ](./upload/images/1/art_230316_biblioteca judeteana.jpg)
Galerie foto
Potrivit managerului Bibliotecii Județene „Ion Heliade Rădulescu” Dâmbovița, Agnes Terezia Erich, Consiliul Județean Dâmbovița va demara un proiect prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) – Componenta C7, pentru modernizarea a 29 de biblioteci, inclusiv Biblioteca Județeană din Târgoviște. Investiția prevede transformarea bibliotecilor publice în hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale. Scopul acestui proiect este pentru îmbunătățirea competențelor digitale de bază ale comunităților cu acces limitat la formare digitală și ale grupurilor marginalizate.
Managerul Bibliotecii Județene, Agnes Terezia Erich, a transmis că pentru județul Dâmbovița a fost foarte ușor să găsească 29 de biblioteci funcționale, acesta fiind și numărul minim acceptat. Pentru alte județe însă, nu a fost la fel de simplu, astfel, perioada de depunere a documentelor a fost decalată cu o lună.
„O altă veste bună este că în curând, Consiliul Județean Dâmbovița va aplica un program prin PNRR. Există o axă pe transformarea digitală în care bibliotecile pot fi transformate în hub-uri de incluziune digitală, unde a intrat și județul Dâmbovița cu 29 de biblioteci. Termenul de depunere este în luna aprilie. Inițial, termenul era până în luna martie, dar pentru că celorlalte biblioteci le-a fost greu să găsească 29 de biblioteci funcționale, data pentru depunere a fost prelungită”, a transmis Agnes Terezia Erich, managerul Bibliotecii Județene „Ion Heliade Rădulescu” Dâmbovița.
Ștefan Khalil