08.12.2016 10:01

Oana Marinescu, locul 2 la Cupa Best Print

* Micuța tenismenă de la Sorana Sport Club Târgoviște a pierdut în finala turneului de la Ploiești, în fața Ștefaniei Pantaia (AS Double Tenis Club Ploiești)

LIVIU DOBRE

Oana Marinescu, tenismenă care dorește să-i calce pe urme Soranei Cîrstea, continuă să aibă evoluții bune la turneele naționale sau internaționale la categoria sa de vârstă. Micuța tenismenă de la Sorana Sport Club Târgoviște a avut un parcurs reușit și la Cupa Best Print, la U14, competiție de tenis care s-a ținut la Ploiești. Oana Marinescu s-a clasat pe locul 2 la acest turneu, după ce a pierdut în finală în fața Ștefaniei Pantaia (AS Double Tenis Club Ploiești), favorita numărul 1, în două seturi, cu 4-6, 2-6. Până în ultimul act, târgovișteanca a trecut în sferturi de Doris Isăilă (CS Brașov Tennis Academy), cu 7-6 (10), 6-3, și în semifinale de Rebeka Antal (CS Winner Brașov), cu 6-2, 6-1. Târgovișteanca este lider în clasamentul destinat copiilor U12, la feminin, cu 8.748 de puncte acumulate, podiumul fiind completat de Vanessa Popa Teiușanu (8.529 pct. – CSA Steaua București) și Alexandra Petric (8.059 pct. – CSA Steaua București).