27.12.2016 00:05

Meda Park Winter Cup, turneu de baschet 3x3

❚ Sala Polivalentă din Târgoviște a fost gazda unui eveniment sportiv interesant organizat de Asociația Be You

LIVIU DOBRE

Asociația Be You, care se ocupă printre altele și de promovarea sportului, a organizat la Târgoviște „Meda Park Winter Cup”, un eveniment sportiv care a inclus întreceri de baschet 3x3, dar și demonstrații de judo sau momente de parkour. Demonstrațiile de judo au fost realizate de judoka de la Clubul Sportiv Școlar Târgoviște, care au făcut un adevărat show. La turneul de baschet 3x3 au concurat jucători de la Târgoviște, Pucioasa, Ploiești, Brașov, București, Câmpina și Sighetu Marmației. La open masculin s-a impus echipa Bungăii Sighetu Marmației, după o finală câștigată în ultimele secunde în fața celor de la Patrioții Pucioasa. La categoria 13 ani pe primul loc s-a clasat Juniori Pucioasa, iar la categoria 14 ani prima poziție le-a aparținut celor de la AB’s Târgoviște, pentru ca la categoria 18 ani să se impună Gugu-Gaga-Gugu Târgoviște. La open feminin, primul loc a fost ocupat de AllStar Târgoviște, iar categoria +35 ani a fost câștigată de Pupe and Sons.

Sportivi premiați pentru rezultatele din acest an

După eveniment a avut loc o gală, în care Asociația Be You și-a premiat colaboratorii și voluntarii, dar și sportivii juniori din județ care au avut rezultate bune la competițiile naționale și internaționale din acest an. Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Dâmbovița a primit un premiu special „pentru întreaga activitate desfășurată în beneficiul sportului și tinerilor dâmbovițeni”. Printre tinerii sportivi dâmbovițeni premiați s-au numărat judoka Andrei Popescu, Costin Popescu, Andrei Moga, Antonia Vasilache, Taisia Baroian, Xenia Chițu, Vanessa Tolea, Ana Popa, Alexandru Matei, Raphael Pavel, Erika Moise, Ion Alessio și Eric Patulea, luptătoarele Maria Cioclea, Diana Vlăsceanu și Andreea Pataki, toți de la CSȘ Târgoviște, și George Mihai Marin, Ovidiu David Marin și Alexandru Gabriel Marin, de la Marin Marius Mihai Martial Arts.