25.01.2022 00:08

Maria Balache, din nou pe podium

* Atleta Clubului Sportiv Târgoviște, antrenată de Desdemona Banu Ionescu, a ocupat locul 2, în proba de 60 m, destinată junioarelor 3 (U16)

Start bun de sezon pentru una dintre speranțele atletismului dâmbovițean. Maria Balache s-a remarcat la Cupa RMA și Campionatul Municipal rezervat seniorilor, tineretului și juniorilor 1, 2, 3 și Masters, găzduite de orașul București. Sportiva de la CS Târgoviște a reușit să urce pe podiumul de premiere, după ce a avut parte de o evoluție pe măsură. Atleta clubului târgoviștean, antrenată de Desdemona Banu Ionescu, a ocupat locul 2, în proba de 60 m, destinată junioarelor 3 (U16). Maria Balache a încheiat proba cu un timp bun: 8,19. Maria Balache este ultimul produs pentru marea performanță al Desdemonei Banu Ionescu.

Prezență importantă

Acesta a reprezentat primul concurs important la care a luat parte atleta de la CS Târgoviște în 2022. Sala „Ioan Soter” din cadrul CSNB ,,Lia Manoliu” a găzduit în acest week-end Cupa RMA și Campionatul Municipal rezervat seniorilor, tineretului (U23), juniorilor 1 (U20), 2 (U18), 3 (U16) și Masters. La startul întrecerilor s-au aflat 447 de sportivi, dintre care 194 la feminin și 253 la masculin, o prezență destul de importantă.