28.11.2015 14:26

Înfrângere nemeritată

Chindia Târgoviște a terminat cu o înfrângere ultimul meci pe teren propriu din 2015. Formația antrenată de Nicu Croitoru a pierdut meciul cu CSM Rm. Vâlcea, 0-2 (0-1), care a contat pentru etapa a 17-a din Liga a II-a.

Gazonul de pe "Eugen Popescu" a cedat rapid, astfel că meciul a fost de mare luptă, cu multe baloane aruncate la bătaie în careu. Vâlcenii au deschis scorul la ultima fază a primei reprize, prin Ludușan (45+2). În partea a doua, târgoviștenii au atacat cu toate liniile și au ratat ocazie peste ocazie. Finalul a fost extrem de tensionat, iar Nwabueze (81) a fost eliminat pentru două galbene. În ultimele minute, Rm. Vâlcea a dat lovitura pe contraatac, prin Neagoe (90).

După această înfrângere, Chindia a coborât până pe locul 6 în clasament. În acest an, trupa târgovișteană mai are de jucat un singur meci, sâmbăta viitoare, în deplasare cu FC Brașov.

Chindia: Meilă – Pătru (cpt), C. Dinu, Vătavu, Martac (85 B. Matei) – Neniță, Augustin Voinea (79 L. Mihai), Anton, C. Stoica (66 Nisipeanu) – Popa, Cherchez. Antrenor: Nicolae Croitoru.

Rm. Vâlcea: D. Geantă – Nwabuere, Pârvulescu, Cucui, Vasile – B. Geantă (69 Dumitrescu), I. Stoica (cpt), Neagoe, Ludușan – Staicu (90 Albert Voinea), Ștefan (60 Georgescu). Antrenor: Alexandru Pelici.