13.03.2023 00:09

Înfrângere la Lugoj

* Cea mai bună marcatoare a meciului fost Bjelica, de la CSM Târgoviște, cu 23 de puncte

Echipa de volei feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a evoluat la finalul săptămânii trecute în deplasare, împotriva formației CSM Lugoj. Formația pregătită de Giovanni Caprara a început bine meciul, reușind să câștige primul set cu 25-15, după 20 de minute de joc. Actul secund a fost câștigat de echipa gazdă, 25-23, în 25 de minute de joc, pentru ca echipa târgovișteană să revină în avantaj după ce a câștigat sfertul trei, 25-23, în 26 de minute.

Echipa din Lugoj nu a renunțat, a restabilit egalitatea după ce s-a impus în al patrulea sfert cu 25-17 în 20 de minute de joc, pentru ca mai apoi să se impună și în decisiv, 15-10, după 15 minute. Cea mai bună marcatoare a fost Bjelica, de la CSM Târgoviște, cu 23 de puncte, în timp ce pentru formația din Lugoj două jucătoare, Ruban și Martiniuc, au reușit câte 21 de puncte. În urma acestui rezultat, CSM Târgoviște are 46 de puncte și ocupă locul secund, la cinci lungimi distanță în spatele liderului Volei Alba Blaj.

CSM Lugoj - CSM Târgoviște 3-2 (15-25; 25-23; 23-25; 25-17; 15-10)

CSM Lugoj: Gemănariu (11), Ruban (11), Bezhandolska (7), Grbic (2), Popa (16), Anghelache (1), Martiniuc (21). Antrenor: Ugljesa Segrt.

Târgoviște: Zadorojnai (2), Buterez (11), Orlandea (1), Todorova (12), Van de Vyver (2), Bjelica (23), Matei (4), Mirosavljevic (13), Ionescu (6). Antrenor: Giovanni Caprara.

Rezultatele etapei: Volei Alba Blaj – Rapid București 2-3, CSM București – CSO Voluntari 3-2, Știința Bacău – Dinamo București 1-3.