17.01.2023 00:11

Înfrângere dură la baschet

* Scorul final a fost 98-42 pentru Sepsi, care a oferit și cea mai bună marcatoare a partidei, pe Cave, cu 25 de puncte

Acum câțiva ani, meciurile de baschet feminin dintre CSM Târgoviște și Sepsi Sfântu Gheorghe erau așteptate cu mare interes de iubitorii acestui sport. Tensiunea din jurul acestor dueluri atingea cote uriașe, fiindcă vorbeam de un adevărat derby, cele două echipe reprezentând ani la rând elita baschetului feminin românesc. Lucrurile s-au schimbat, iar CSM Târgoviște se chinuie de ani buni, fiind victimă sigură de fiecare dată când o întâlnește pe Sepsi. Duminică, în sala „Ioan Valerian” din Târgoviște, s-a consumat un nou episod de acest gen. Sepsi a început meciul perfect, reușind să câștige primul sfert cu 28-10, pentru ca în al doilea să se impună cu 24-23.

Echipa oaspete nu a slăbit ritmul nici în partea a doua a jocului, reușind să se impună cu 25-7 în sfertul trei, pentru ca ultimul act al partidei să fie câștigat de Sepsi cu 21-12. Scorul final a fost 98-42 pentru Sepsi, care a oferit și cea mai bună marcatoare a partidei, pe Cave, cu 25 de puncte. Pentru CSM Târgoviște cea mai bună marcatoare a fost Ivan, cu 16 puncte. CSM Târgoviște a adunat 13 puncte până în acest moment, este pe penultimul loc în Liga Națională de Baschet Feminin, iar în următoarea etapă va evolua în deplasare, cu Târgu Secuiesc.

CSM Târgoviște - Sepsi Sfântu Gheorghe 42-98 (10-28; 13-24; 7-25; 12-21)

Târgoviște: Dobă (3), Chivu (11), Badi (6), Stoenescu (4), Ivan (16), Spineanu (2). Antrenor: Cătălin Tănase.

Sfântu Gheorghe: Ghizila (3), Jespersen (18), Cave (25), Godri Părău (8), Mununga (10), Gereben (2), Mikes (3), Mititelu (12), Jones (10), Cătinean (5), Hristova (2). Antrenor: Zoran Mikes.