16.11.2022 00:09

Fără victorie în cinci etape

* În urma acestui rezultat, echipa lui Cătălin Tănase a ajuns la cinci meciuri consecutive pierdute în Liga Națională de Baschet Feminin

COSMIN SAVA

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a jucat sâmbătă, în deplasare, pe terenul formației Olimpia Brașov. Înaintea partidei, calculele hârtiei indicau drept favorită clară echipa gazdă, iar acest lucru s-a reflectat perfect și pe teren. Olimpia a început perfect meciul, câștigând primul sfert cu 24-18, pentru ca mai apoi să se impună și în sfertul secund, cu 25-17. Formația din Brașov a continuat să domine jocul și le-a câștigat și pe ultimele două. Sfertul trei a fost adjudecat de Olimpia cu 24-20, iar în ultimul scorul a fost 16-14.

Astfel, echipa din Brașov s-a impus cu 89-69, într-un meci în care Briana George, de la Olimpia, și Ancuța Stoenecu, de la CSM Târgoviște, au fost cele mai bune marcatoare, cu câte 22 de puncte fiecare. În urma acestui rezultat, echipa lui Cătălin Tănase a ajuns la cinci meciuri consecutive pierdute în Liga Națională de Baschet Feminin. Pentru gruparea dâmbovițeană urmează meciul cu Baschet Arad, vineri, de la ora 13.00.

Olimpia Brașov-CSM Târgoviște 89-69 (24-18; 25-17; 24-20; 16-14)

Brașov: Cortez (5), Pesovic (21), Nan (8), Voica-Nagy (2), Armanu (9), Pricop (4), Zubac (18), George (22). Antrenor: Dan Calancea.

Târgoviște: Dobă (2), Chivu (12), Kleeman (8), Badi (10), Dumitru (6), Stoenescu (22), Ivan (9). Antrenor: Cătălin Tănase.