07.07.2015 14:58

Fără medalii la Campionatul Balcanic de Juniori I

❚ Ionuț Dumitru s-a clasat pe locul 4 la proba de 500 m plat, iar Cristian Stoean a terminat pe locul 5 cursa de 3000 m obstacole

LIVIU DOBRE

Weekend-ul trecut, la Pitești, a avut loc Campionatul Balcanic de Atletism la Juniori I, în lotul național al României fiind incluși și doi atleți dâmbovițeni. Aceștia nu au reușit, din păcate, să ocupe un loc pe podium, însă au avut evoluții bune.

Ionuț Dumitru, de la Clubul Sportiv Târgoviște, a terminat pe locul 4 cursa de 5.000 m plat, cu un timp de 15:09.47, primele trei locuri fiind ocupate de doi atleți turci și un croat. Celălalt dâmbovițean din lotul național de juniori I, Cristian Stoean, legitimat la Clubul Sportiv Școlar Târgoviște, s-a clasat pe locul 5 la proba de 3.000 m obstacole, terminând cursa cu timpul de 9:57.88.

La această probă, podiumul a fost ocupat, în ordine, de un bulgar, un turc și un sârb. La această competiție au participat 340 de atleți, care au reprezentat 14 țări, România ocupând locul 2 în clasamentul general, cu 283.50 puncte, pe primul loc situându-se Turcia, cu 326.50 puncte.