18.10.2017 00:06

Evelyn Neacșu a câștigat Cupa TCH

* Tenismena de la CS Târgoviște nu a avut prea mari emoții la turneul de la București, unde a avut evoluții foarte bune

LIVIU DOBRE

Evelyn Neacșu a mai obținut un rezultat mare, care confirmă că este una dintre cele mai talentate mici tenismene din țară. Sportiva de la CS Târgoviște, antrenată de Sorin Erlic, și-a mai trecut un trofeu un cont, după ce a câștigat Cupa TCH, turneu care s-a desfășurat la București. După ce a stat în primul tur, Evelyn Neacșu a dat piept în runda a doua cu Ioana Teja (CS Dinamo București), pe care a învins-o în două seturi, cu 6-2, 6-1. A urmat apoi confruntarea din sferturi, cu Iulia Moromete (TC Wilsor București), de care a trecut ușor, cu 6-0, 6-0. În semifinale, tenismena de la Clubul Sportiv Târgoviște a jucat cu Alexandra Bălălău (CS Sănătate Voința Buftea), în fața căreia s-a impus cu 6-1, 6-3. În finală, târgovișteanca a întâlnit-o pe Diana Simionescu (CS Dinamo București). Nici dinamovista nu a reușit să o oprească pe Evelyn Neacșu, care a câștigat cu 6-4, 6-3. „O felicit pe Evelyn pentru evoluția foarte bună care a dus la câștigarea cupei”, ne-a transmis Sorin Erlic, antrenorul sportivei.