22.11.2022 00:07

Din nou eșec

* În urma acestui rezultat, echipa lui Cătălin Tănase a ajuns la șase meciuri consecutive pierdute în Liga Națională de Baschet Feminin

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a jucat vineri, pe teren propriu, cu Baschet Arad. Înaintea partidei, calculele hârtiei indicau drept favorită clară echipa oaspete, iar acest lucru s-a reflectat perfect și pe teren, chiar dacă au mai existat momente în care formația târgovișteană a oferit o replică decentă. Echipa din Arad a început perfect meciul, câștigând primul sfert cu 27-9, pentru ca în sfertul secund să se impună formația târgovișteană, cu 19-14. Echipa din Arad a revenit la conducerea jocului,  iar sfertul trei a fost câștigat de trupa lui Bogdan Bulj cu 26-15. CSM Târgoviște a câștigat ultimul sfert, 17-11, prea puțin pentru a putea întoarce soarta meciului.

Astfel, echipa din Arad s-a impus cu 78-60, într-o partidă în care Trinity Baptiste, de la Baschet Arad, a fost cea mai bună marcatoare, cu 25 de puncte. Alina Chivu, cu 18 puncte, a marcat cel mai mult pentru CSM Târgoviște. În urma acestui rezultat, echipa lui Cătălin Tănase a ajuns la șase meciuri consecutive pierdute în Liga Națională de Baschet Feminin și ocupă ultimul loc în clasamenteul Ligi Naționale de Baschet Feminin.

CSM Târgoviște - Baschet Arad 60-78 (9-27; 19-14; 15-26; 17-11)

Târgoviște: Dobă (10), Chivu (18), Kleeman (7), Badi (5), Dumitru (6), Ivan (14). Antrenor: Cătălin Tănase.

Arad: Timotity (1), Akathiotou (18), Georgieva (2), Racic (12), Madden (10), Ciotir (4), Marjanovic (6), Baptiste (25). Antrenor: Bogdan Bulj.