14.11.2017 00:07

Cum ați putut să pierdeți?

* Înfrângere frustrantă pentru CSM Târgoviște pe terenul campioanei Volei Alba Blaj, într-un meci pe care jucătoarele spaniolului Naranjo păreau să-l controleze

* „Pumele” nu au obținut nici măcar un punct din duelul cu Blaj, chiar dacă în multe momente au lăsat impresia că pot să producă o frumoasă surpriză

* Rămâne senzația că formația târgovișteană a scăpat printre degete puncte importante pe terenul unei campioane vulnerabile, cu multe slăbiciuni

COSTIN MIHAI

Înfrângere frustrantă pentru CSM Târgoviște pe terenul campioanei Volei Alba Blaj, într-un meci pe care jucătoarele spaniolului Naranjo păreau să-l controleze. Victoria din primul set, câștigat dramatic (23), a pompat încredere, iar târgoviștencele au avut doi mingi la dispoziție să tranșeze și setul doi (24-22, 25-24), pierdut incredibil. Scenariu repetat și în actul trei, când „pumele” au condus cu 21-16, după care realmente s-au blocat. Blocaj care s-a prelungit și în setul 4, ultimul, dominat categoric de gazde. Din păcate, CSM Târgoviște nu a obținut nici măcar un punct din duelul cu Blaj, chiar dacă în multe momente a lăsat impresia că poate să producă o frumoasă surpriză.

Urmează un alt șoc, cu Știința Bacău

Meciurile tari nu se opresc aici pentru echipa târgovișteană, care va juca vineri, pe teren propriu, cu Știința Bacău (ora 17.45), o altă forță a voleiului feminin românesc. Urmează o nouă deplasare complicată, la Agroland Timișoara, serie foarte importantă pentru CSM, care a pierdut la Blaj primul meci din acest campionat. Rămâne senzația că formația târgovișteană a scăpat printre degete puncte importante pe terenul unei campioane vulnerabile, cu multe slăbiciuni.

Caseta statistică

Volei Alba Blaj: A. Salaoru 15, A. Cleger Abel 12, M. Aquino 11, S. Ilyasolgu 11, N. Onyejekwe 11, R. Rus 7, L. Moellers 3, P. Barakova 2, M. Vujovic (L). Antrenor: Darko Zakoc.

CSM Târgoviște: M. Collar 19, E. Fairs 13, V. Hroncekova 6, A. Trică 6, L. Sybeldon 5, L. Souza-Ziegler 4, D. Smith 1, A. Roșca 1, D. Calotă 1, R. Marciu 1, L. Durr (L). Antrenor: Guillermo Naranjo.