21.03.2019 00:09

CSȘ Târgoviște s-a calificat la turneul final

❚ Echipa antrenată de Ion Atanasiu s-a descurcat bine și a câștigat toate meciurile în grupa din care a făcut parte, reușind să le învingă pe Penicilina Iași (3-0), Dinamo București (3-0) și Sport Plus Brăila (3-0) ❚ Faza finală a Campionatului Național de Volei-Divizia Speranțe va avea loc în luna mai, pe lângă trupa târgovișteană calificându-se până în acest moment alte cinci echipe

COSMIN SAVA

Sala Clubului Sportiv Școlar Târgoviște a găzduit la finalul săptămânii trecute meciurile din cadrul Grupei a 2-a din faza semifinală a Campionatului Național de Volei-Divizia Speranțe. CSȘ Târgoviște s-a descurcat bine și a câștigat toate meciurile în grupa din care a făcut parte, trupa pregătită de Ion Atanasiu reușind să le învingă pe Penicilina Iași(3- 0), Dinamo București(3-0) și Sport Plus Brăila(3-0). Trupa târgovișteană nu a pierdut nici măcar un sfert în aceasă fază a competiției, iar singura partidă în care adversarul a ajuns la 20 de puncte a fost cea cu Dinamo București. Faza finală a Campionatului Național de Volei - Divizia Speranțe va avea loc în luna mai, pe lângă trupa târgovișteană calificându-se până în acest moment alte cinci echipe: CSȘ Bacău, CSM București B, CSV Craiova, CSȘ Sibiu și Bega Timișoara. Ultimele două formații care merg la Turneul Final se decid în cadrul Turneului Semifinal 2, la care participă CSM București A, Juvenil Brașov, Bravol Brașov, Cetate Deva, Avram Iancu Ștei, CSȘ Tulcea, Pencilina Iași și CSȘ Lugoj. Ion Atanasiu s-a bazat pe următoarele jucătoare: Andrada Dumitrescu, Andreea Neagu, Diana Cristescu, Teodora Vlad, Andrada Voicu, Ioana Popescu, Raluca Puică, Miruna Ilie, Ariana Băncilă și Ioana Petrescu.