03.03.2021 00:10

CSM Târgoviște, înfrângeri pe linie la Brașov

❚ Echipa lui Cătălin Tănase ocupă locul 6 în LNBF, după 14 etape disputate, cu 21 de puncte, la trei în spatele celor de la Baschet Arad, ocupanta ultimului loc de pe podium ❚ Primul joc a fost chiar în compania celei mai puternice formații din baschetul feminin românesc, Sepsi Sfântu Gheorghe, iar CSM Târgoviște nu a avut nicio șansă, fiind învinsă cu 89-38 ❚ Al doilea joc de la Brașov a fost și cel mai echilibrat, în compania celor de la KSE Târgu Secuiesc, însă eșecul nu a putut fi evitat, scor 67-71 ❚ s-a încheiat cu un joc în compania celor de la Olimpia Brașov, iar fetele pregătite de Cătălin Tănase s-au văzut învinse și la finalul partidei respective, 66- 74

COSMIN SAVA

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a avut parte de adversari dificili în cadrul turneului disputat la Brașov. Fetele pregătite de Cătălin Tănase nu s-au ridicat la nivelul adversarelor și s-au văzut învinse de Sepsi Sfântu Gheorghe, KSE Târgu Secuiesc și Olimpia Brașov. CSM Târgoviște ocupă locul 6 în LNBF, după 14 etape disputate, cu 21 de puncte, la trei în spatele celor de la Baschet Arad, ocupanta ultimului loc de pe podium.

Fără sfert câștigat cu Sepsi

Primul joc a fost chiar în compania celei mai puternice formații din baschetul feminin românesc, Sepsi Sfântu Gheorghe, iar CSM Târgoviște nu a avut nicio șansă, fiind învinsă cu 89-38. Fetele lui Tănase nu au reușit să câștige nimic măcar un sfert, Sepsi impunându- se cu 20-14, 21-8, 21-7 și 27-9. Cea mai bună marcatoare a oferit-o echipa din Sfântu Gheorghe, Jasmine Gardner a reușit 24 de puncte, în timp ce pentru CSM Târgoviște cele mai multe puncte au fost reușite de Gabriela Irimia, 10. CSM Târgoviște: Badi (1), Croitoru (4), Petrof (2), Chivu (5), Toma (1), Dumitru (3), Kleeman (2), Irimia (10), Ghiță (4), Stoenescu (3), Tănase (3). Antrenor: Cătălin Tănase. Sepsi: Ghizila (14), Pavlopoulou (11), Orban (8), Cătinean (2), Kelemen (4), Mandache (5), Părău (9), Tobin (12), Gardner (24). Antrenor: Zoran Mikes.

Meci echilibrat cu KSE Târgu Secuiesc

Al doilea joc de la Brașov, în compania celor de la KSE Târgu Secuiesc, a fost mai echilibrat. CSM Târgoviște a început bine meciul și a câștigat primul sfert cu 26-16, dar echipa adversă a avut puterea să întoarcă rezultatul și le-a câștigat pe următoarele două cu 22-13 și 17-11. Echipa lui Cătălin Tănase a încercat să schimbe soarta meciului în ultimul sfert, pe care l-a câștigat, însă doar cu 17-16, iar KSE a ieșit învingătoare cu scorul de 71-67. Echipa din Târgu Secuiesc a oferit și cea mai bună marcatoare, pe Lynn Mitchell, cu 23 de puncte, iar Gabriela Irimia a punctat din nou cel mai mult pentru formația târgovișteană, 17. KSE Târgu Secuiescu: Thomas (6), Debreczi (7), Wilson (15), Kozman (8), Domokos (2), Biszak (2), Mitchell (23), Lenart (8). Antrenor: Zoltan Molnar. CSM Târgoviște: Petrof (4), Chivu (9), Toma (8), Irimia (17), Ghiță (12), Stoenescu (14), Tănase (3). Antrenor: Cătălin Tănase.

Doar un sfert câștigat cu Olimpia Brașov

Turneul s-a încheiat cu un joc în compania celor de la Olimpia Brașov, iar fetele pregătite de Cătălin Tănase s-au văzut învinse și la finalul partidei respective. Primul sfert a fost echilibrat, însă echipa din Brașov l-a câștigat cu 24-22, același scenariu repetându-se și în sfertul secund, când Olimpia s-a impus cu 18-15. CSM Târgoviște a câștigat sfertul trei cu 15-13, prea puțin pentru a întoarce soarta meciului, iar echipa din Brașov s-a impus și în ultima parte a jocului, 19-14, câștigând în final cu 74-66. Biljana Pesovic a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 33 de puncte, iar Ancuța Stoenescu, cu 20, a fost cea mai bună din tabăra târgovișteană. CSM Târgoviște: Petrof (2), Chivu (6), Toma (12), Irimia (18), Ghiță (4), Stoenescu (20), Tănase (4). Antrenor: Cătălin Tănase. Olimpia Brașov: Crăciun (4), Corda (15), Pesovic (33), Nan (6), Al Ash Hab (4), Dickey (12). Antrenor: Dan Calancea.