16.05.2023 00:09

CSM Târgoviște ratează și Cupa României

* Finala s-a jucat la Pitești, aceasta fiind adjudecată de echipa din Lugoj mai ușor decât s-au așteptat iubitorii acestui sport

După ce a învins Dinamo București (3-2) în semifinalele Cupei României la volei feminin, echipa Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a întâlnit CSM Lugoj în ultimul act al competiției. Pentru a ajunge în finală, echipa din Lugoj a trecut de Volei Alba-Blaj (3-2). Finala s-a jucat la Pitești, aceasta fiind adjudecată de echipa din Lugoj mai ușor decât s-au așteptat iubitorii acestui sport. CSM Lugoj a început bine jocul și a câștigat primul set cu scorul de 25-16, în 26 de minute de joc.

Echipa pregătită de Ugljesa Segrt a fost mai bună și în setul secund, câștigat cu 26-24, după 30 de minute de joc. Echipa târgovișteană a reaprins speranțele suporterilor în al treilea set, pe care l-a câștigat cu 25-22, după 27 de minute de joc, dar a fost prea puțin pentru a întoarce soarta meciului. Echipa din Lugoj a câștigat următorul set cu 25-21, în 25 de minute, și s-a impus într-un final cu 3-1, reușind astfel să câștige Cupa României.

CSM Lugoj - CSM Târgoviște 3-1 (25-16; 26-24; 22-25; 25-21)

Lugoj: Gemănariu (7), Străchinescu (3), Ruban (21), Grbic (1), Popa (16), Roman (5), Anghelache (1), Martiniuc (21). Antrenor: Ugljesa Segrt.

Târgoviște: Zadorojnai (4), Buterez (2), Todorova (17), Van de Vyver (3), Bjelica (8), Matei (11), Mirosavljevic (17), Ionescu (10). Antrenor: Giovanni Caprara.