27.09.2016 00:10

Croitoru, bătut de Pelici

*După o perioadă lungă în care nu a cunoscut eșecul în fața propriilor suporteri, Chindia a cedat în fața Mioveniului într-un meci în care nu i-a ieșit mai nimic

*“O să facem o analiză a jocului și o să vedem  ce s-a greșit. Venim după o serie de jocuri bune, poate s-a acumulat și o stare de oboseală. Când pierdem, ne aducem aminte de toate datoriile. Am făcut un joc slab, trebuie să recunoaștem lucrul acesta”, a mărturisit Nicu Croitoru, antrenorul Chindiei, la finalul jocului, vizibil afectat de rezultat

*“A fost o partidă echilibrată. Știam că cei care vor greși mai puțin vor avea sorți de izbândă. Am făcut un joc exact pe faza de apărare. Am reușit să înscriem și să intrăm în avantaj la cabină, ceea ce a fost foarte bine pentru noi. Ne-am inschis bine repriza a doua”, a declarat Alexandru Pelici, tehnicianul echipei din Mioveni

COSTINEL NEAGU

Chindia Târgoviște a suferit duminică prima înfrângere pe teren propriu după zece luni, după ce a cedat cu 0-2 în fața Mioveniului. Formației pregătită de Nicu Croitoru nu i-a ieșit mai nimic în acest joc, iar argeșenii au lovit crunt, fără milă, întrerupând astfel seria meciurilor în care Chindia nu a pierdut în fața propriilor suporteri. După o primă repriză modestă, în care a încasat două goluri, echipa târgovișteană a încercat să revină în actul secund, însă fără izbândă.

Nicu Croitoru: ”Am făcut un joc slab, trebuie să recunoaștem lucrul acesta”

Chindia nu a făcut o partidă strălucită cu Mioveni, iar înfrângerea cu CS Mioveni a coborât-o pe locul trei în clasament, după Juventus București și FC Brașov, viitorul adversar al Chindiei din etapa următoare. Nicu Croitoru spune că echipa a prins o zi mai slabă, poate și pe un fond de oboseală, dar  că trebuie să meargă mai departe. “Am avut o primă repriză modestă, noi primind două goluri pe două greșeli. Am încercat să revenim în repriza a doua, dar nu am reușit mare lucru. Am pus presiune pe poarta adversă și nimic mai mult, fără a ne crea ocazii importante, sau și dacă ni le-am creat, nu am reușit să înscriem. O să facem o analiză a jocului și o să vedem  ce s-a greșit. Venim după o serie de jocuri bune, poate s-a acumulat și o stare de oboseală. Când pierdem, ne aducem aminte de toate datoriile. Am făcut un joc slab, trebuie să recunoaștem lucrul acesta. Venim după o serie de jocuri foarte bune, ne-am dorit victoria, dar din păcate nu am reușit. Aveam și noi calculele noastre, era un moment favorabil să acumulăm puncte în clasament și să ne desprindem de restul plutonului. Îmi pare rău că nu am reușit mai mult. Sunt aceiași băieți care au adus atâtea victorii, nu? Trebuie să ridicăm capul sus și să mergem mai departe”, a mărturisit Nicu Croitoru, antrenorul Chindiei, vizibil afectat.

Alexandru Pelici: “Vreau să felicit Chindia și pe Nicu Croitoru pentru parcursul excelent”

CS Mioveni s-a impus destul de clar la Târgoviște și este neînvinsă din prima etapă. Argeșenii și-au asigurat un avantaj de două goluri pe tabelă încă din prima repriză, reușite de Vintilă (30) și Florescu (41). Alexandru Pelici spune că obiectivul echipei din Mioveni este clasarea în primele șase echipe din campionat. “A fost o partidă echilibrată. Știam că cei care vor greși mai puțin vor avea sorți de izbândă. Am făcut un joc exact pe faza de apărare. Am reușit să înscriem și să intrăm în avantaj la cabină, ceea ce a fost foarte bine pentru noi. Ne-am inschis bine repriza a doua. Puteam să înscriem în repriza a doua, dar la fel de bine puteam să fim surprinși. Chindia putea să deschidă scorul la capul lui Liviu Mihai și altul ar fi fost jocul. Îmi felicit jucătorii pentru efortul depus și pentru victorie. Aceste puncte nu au nicio valoare dacă nu sunt dublate de o victorie cu Vâlcea, un meci foarte greu, echipă care vine după două victorii consecutive. Vreau să felicit Chindia și pe Nicu Croitoru pentru parcursul excelent de până acum și le doresc succes în continuare. Încercăm să ne îmbunătățim jocul etapă de etapă. Din păcate, păcătuim pe faza de atac, deși ne creăm foarte multe ocazii. Suntem o echipă care putem punem probleme oricărei formații. Obiectivul nostru este clasarea în primele șase echipe", a spus Alexandru Pelici, tehnicianul formației din Mioveni.