08.04.2019 00:10

Chindia urcă pe loc promovabil direct

❚ Târgoviștenii au luat la preț de matineu ultima clasată, Dacia Unirea Brăila, în fața căreia s-au chinuit în repriza de debut, una săracă în ocazii și în exprimare ❚ Emoțiile s-au risipit rapid după pauză, în doar 10 minute, când Mihai Leca, Daniel Florea și Cristian Cherchez au dus scorul la unul de neprezentare

COSTIN MIHAI

Stadion „Eugen Popescu”. Au marcat: Leca (52), Florea (56), Cherchez (62-pen). Au arbitrat: Vladimir Nagy (Aiud) – Florian Vișan, Daniel Vlase (ambii Galați). Observatori FRF: Silviu Ioan (Galați), Decu Crîngașu (Ploiești). Cartonașe galbene: Florea (78), Rață (84), Novac (90) / Van den Driest (38), Rogers (61), Jallow (64). Chindia: Aioani – Martac, Șandru, Leca, Panait – Șerban, L. Mihai, Novac, Neguț (73 Dumitrașcu) – V. Alexandru (46 Cherchez), Florea (80 Rață). Antrenor: Viorel Moldovan. Dacia Unirea: Rogers – Mușea, Prunescu, Diakite, Van den Driest – Pleșa (77 Mihalcea), Căruță (59 Izmană) – Sahru (59 Coteț), Konyeha, Ciucureanu – Jallow. Antrenor: Florentin Petre.

Reprize diferite

Chindia a luat la preț de matineu ultima clasată, Dacia Unirea Brăila, în fața căreia s-a chinuit în repriza de debut, una săracă în ocazii și în exprimare. Florea (15) a fost aproape de o deschidere e scor, însă șutul său a fost deviat în transversală de fundașul central Prunescu. Nici Neguț sau Liviu Mihai nu au fost mai inspirați, astfel că la cabine s-a intrat cu un îngrijorător 0-0. Emoțiile s-au risipit rapid, în doar 10 minute, când Mihai Leca (52), Daniel Florea (56) și Cristian Cherchez (62-pen) au dus scorul la unul de neprezentare. Victorie simplă, dar importantă pentru Chindia, care urcă pe locul 2 în liga secundă, direct promovabil. Târgoviștenii se vor deplasa joi la Timișoara, pentru meciul cu Ripensia, programat de la ora 17.30.