26.10.2020 00:10

Chindia pierde cu UTA

❚ Formația târgovișteană rămâne cu 11 puncte după opt etape și așteaptă partida cu FCSB, una dintre cele mai puternice echipe ale țării ❚ Arădenii au arătat mai bine și au avut ocazii importante pe parcursul primei reprize. Aioani a intervenit bine la lovitura de cap a lui Bustea, iar Benga a trimis pe lângă poartă ❚ UTA ar fi putut să își mărească avantajul pe finalul jocului, însă portarul târgoviștean s-a remarcat din nou, având o intervenție foarte bună în fața lui Ursu

COSMIN SAVA

Chindia s-a deplasat la Arad cu un moral bun, pentru că ultimele trei rezultate erau pozitive, însă trupa lui Emil Săndoi a trebuit să se recunoască învinsă de UTA. Formația lui Emil Săndoi nu a mai repetat prestațiile bune din ultimele etape, iar trupa arădeană a reușit să obțină prima victorie pe noul stadion „Francisc Neuman”. Chindia rămâne cu 11 puncte după opt etape și așteaptă partida cu FCSB, una dintre cele mai puternice echipe ale țării.

UTA, echipa mai bună

Chiar dacă meciul a început cu Chindia în atac, care ar fi putut să deschidă scorul după centrarea deviată a lui Ioniță (7), UTA a arătat mai bine și a avut ocazii importante pe parcursul primei reprize. Aioani a intervenit bine la lovitura de cap a lui Bustea (33), iar Benga a trimis pe lângă poartă (43). Portarul târgoviștean a avut o nouă intervenție extraordinară, reușind să respingă cu piciorul lovitura de cap trimisă de Rusu (45).

Rus a marcat unicul gol

UTA a deschis scorul la prima fază mai importantă a reprizei secunde, Aioani fiind învins de Denis Rusu, care a prins un șut bun, iar scorul a devenit 1-0 (52). Chindia a ratat o șansă bună prin Berisha, al cărui șut a fost respins de Iacob (61). Aioani a avut o nou intervenție bună, tot în fața lui Bustea, reușind să respingă în corner lovitura acestuia de cap (63). UTA ar fi putut să își mărească avantajul pe finalul jocului, însă portarul târgoviștean s-a remarcat din nou, având o intervenție foarte bună în fața lui Ursu (71).

Caseta tehnică

Stadion: Francisc Neuman- Arad. A marcat: Denis Rusu (52). Cartonașe galbene: Isac (13), Albu (36), Morar (57), Bustea (68), Benga (78) / Yameogo (30), Florea (37). Au arbitrat: Iulian Dima (București) - Alexandru Cerei (Cluj Napoca) și Gero Szabo (Cluj Napoca). UTA: Iacob - Bustea, Albu, Benga, Rrumbullaku – Tescan (46 Ursu), N. Roșu, Isac (90+2 Erico), Rusu – Morar (76 Ioniță), Rus (90 Buhăcianu). Antrenor: Laszlo Balint. Chindia: Aioani - Dinu, Pițian, Bourama, A. Ioniță (65 Martac) – Neguț (80 Diaz), Rață, Berisha (65 Neicuțescu), Yameogo (89 Cherchez) - Florea, Popa. Antrenor: Emil Săndoi.