15.05.2016 13:09

Ce revenire! Chindia e lider!

COSTIN MIHAI

Chindia a început plină de emoții la Mioveni, iar Meilă a scos cu dificultate șutul lui Toriște (6). Peste alte șase minute a picat și golul care tot își anunțase prezența, Năstăsie (12) finalizând la colțul lung, însă dintr-o poziție suspectă de ofsaid. Intrată în panică, echipa lui Nicu Croitoru și-a găsit cu greu suflul, reușind să trimită primul șut pe spațiul porții adverse abia în minutul 29 (Cherchez). Doar pe final de repriză s-a trezit cu adevărat Chindia, care a irosit două șanse bune. Liviu Mihai a trimis în careu, de unde Honciu (41) a lovit bine cu capul, însă Popescu a oprit golul. Imediat a apărut și ocazia lui Bogdan Dinu (42), care nu a găsit poarta dintr-o poziție centrală.

Chindia are caracter

Nicu Croitoru l-a iertat pe Dani Popa și l-a introdus la pauză, iar vârful nostru a egalat din două încercări (76). Prima dată a fost blocat de Popescu, apoi a trimis cu sete la colțul scurt. Neniță și Martac au pasat apoi ca la Barcelona, iar ultimul a strecurat balonul pe sub Popescu (82). Neniță (90) putea să închidă jocul, dar a trimis slab, la cinci minute după eliminarea lui Dani Popa (85). Victorie uriașă pentru Chindia, noul lider din Seria Vest.

Casetă statistică

Stadion „Orășenesc” Mioveni. Spectatori: 1.000. Au marcat: Năstăsie (12) / D. Popa (76), Martac (82). Șuturi la poartă: 12-11. Șuturi pe poartă: 5-4. Cornere: 6-7. Au arbitrat: Florin Andrei (Tg. Mureș) 7 - Adrian Vornicu (Iași) 6,5, Ovidiu Arușoaie (Piatra Neamț) 7. Rezervă: Claudiu Ștef (Tg. Mureș). Observatori FRF: Nicolae Marodin, Aurel Ionescu (ambii București). Cartonașe galbene: B. Stoica (25), Popescu (85) / B. Dinu (31), C. Dinu (63), D. Popa (76, 85), Meilă (90+4). Cartonaș roșu: D. Popa (85).

Mioveni: Popescu - Toriște, Calvin, B. Stoica, E. Stoica - A. Popa (59 Mazilu), Biceanu, Galan - Florescu (84 Neacșu), Năstăsie (83 Vintilă), Ayza. Antrenor: Iordan Eftimie.
Chindia: Meilă - C. Dinu, B. Dinu, Vătavu, Martac - Neniță, L. Mihai, Honciu, C. Stoica (71 Nisipeanu) - Neguț (46 D. Popa), Cherchez (88 Grigore). Antrenor: Nicu Croitoru.

P.S: Marcel Ghergu, președintele Chindiei Târgoviște, va fi prezent luni la Sport Show, pe Columna TV, de la ora 17.00.