21.09.2021 00:10

Cătălin Amuza a câștigat Transmaraton

* Atletul veteran legitimat la Clubul Sportiv Târgoviște a ocupat primul loc pe distanța de 34,5 kilometri, la categoria +35 de ani, desfășurat pe Transfăgărășan

Atletul veteran Cătălin Amuza s-a prezentat la înălțime la ultimul concurs. Acesta a ocupat primul loc la Transmaraton, pe distanța de 34,5 kilometri, la categoria +35 de ani, desfășurat pe Transfăgărășan. Sportivul legitimat la Clubul Sportiv Târgoviște a terminat pe prima treaptă a podiumului, după ce a făcut o cursă excelentă, depâșindu-și toți adversarii.

„Am câștigat pentru prima dată pe Transfăgărășan, cea mai frumoasă șosea din România. Pasiunea pentru alergat m-a dus din nou să fiu în top. Având familia alături, dar și cu ajutorul lui Dumnezeu, am reușit să termin pe primul loc la categoria mea de vârstă. Mă bucur mult că am câștigat!”, a transmis Cătălin Amuza, după ce a devenit învingător la Transmaraton. Până la sfârșitul anului, pentru Cătălin Amuza vor urma mai multe concursuri la care va lua parte.