28.04.2016 11:00

Andrei Voican, podium la Turneul de Selecție U12

* Tenismenul de la CS Târgoviște s-a clasat pe locul 3 la turneul de la București, după cinci victorii și două înfrângeri

LIVIU DOBRE

Andrei Voican a făcut o figură frumoasă la Turneul de Selecție U12, care s-a desfășurat la Centrul Național de Tenis de la București, clasându-se la final pe locul 3. Tenismenul de la Clubul Sportiv Târgoviște i-a învins pe Vasile Duță, colegul său de club, cu 6-3, 6-2, Dragoș Cazacu (CS Știința Constanța), cu 6-0, 6-1, David Manu (Asociația TC Sun), cu 6-1, 6-0, Mihai Coman (CSM Craiova), cu 6-2, 6-2 și Mihai Lungu (CS Sănătatea), cu 6-2, 6-3, fiind depășit de Dario Ciobotaru (CS Dinamo București), cu 6-4, 1-6, 6-7(2) și Alexandru Giurea (CSȘ Petroșani), cu 6-3, 4-6, 1-6, cei care au ocupat la final primele două trepte ale podiumului. Vasile Duță s-a clasat abia pe locul 5, după ce a abandonat competiția. Tenismenul târgoviștean obținuse trei victorii cu David Manu (7-5, 2-6, 6-2), Mihai Coman (6-4, 2-6, 6-4) și Mihai Lungu (6-7, 6-4, 6-1), pierzând cu Andrei Voican (3-6, 2-6) și Dario Ciobotaru (2-6, 3-6).

Oana Marinescu, locul 5

La această competiție a participat și Oana Marinescu, care s-a clasat pe locul 5. Tenismena de la Sorana Sport Club Târgoviște a înregistrat victorii cu Michelle Wetherall (TC Stănică Craiova), scor 5-7, 6-3, 6-2, Crissy Tudora (CS AS Club Politehnica București), scor 6-3, 6-2 și Ioana Zvonaru (AC CS AS Club Politehnica București), scor 7-6 (4), 6-2, fiind învinsă în schimb de Vanessa Popa Teiușeanu (CS Dinamo București), cu 6-7(1), 4-6, de Alexia Todoni (CSM Timișoara), cu 0-6, 1-6, de Alexandra Petric (CS Dinamo București), cu 3-6, 0-6, și de Maria Popa (CSȘ Mircea Eliade București), cu 6-3, 3-6, 5-7.