25.11.2022 00:08

Andrei Dincă, finalist la Cupa Libra

* Sportivul antrenat de Florin Râpeanu a încheiat competiția pe locul 2, la categoria U14

Tenismenul Andrei Dincă a urcat pe podiumul de premiere la ediția din acest an a Cupei „Libra 13”, desfășurată în municipiul București. Sportivul antrenat de Florin Râpeanu a încheiat competiția pe locul 2, la categoria U14. În lupta pentru locul 1, tenismenul clubului târgoviștean a fost învins de Tudor Preda, de la CSA Steaua București, cu scorul de 5-7, 2-6.

La ediția din acest an a concursului, Andrei Dincă a plecat din postura de favorit 2. Până la disputa din finală, Andrei a obținut victorii pe linie. În semifinale, sportivul nostru l-a învins pe Frolu Dinu (CSA Steaua București), cu 6-1, 6-2, iar în sferturi l-a depășit pe Cezar Simion (CS Olimpia București), cu 6-0, 6-1. De asemenea, în turul 2, Andrei l-a întrecut pe Victor Fătu (Al Body), cu scorul de 6-4, 6-0.