10.08.2022 00:09

Adversar prahovean pentru Flacăra Moreni

* Câștigătoarea fazei județene, Roberto Ziduri, a pierdut finala fazei regionale cu Dunărea Turris Turnu Măgurele și a pierdut ocazia de a participa în competiția KO.

La finalul săptămânii trecute Federația Română de Fotbal a publicat lista partidelor din cadrul Turului 1 al Cupei României, ediția 2022-2023. În această fază a competiției vor participa cele șapte câștigătoare ale Fazei Regionale și 68 de echipe care au evoluat în Liga a 3-a sezonul trecut. S-a calificat la „masa verde” în Turul 2 formația CSC Ghiroda și Giarmata Vii, clasata pe locul 2 în play-off-ul Seriei a 8-a a Ligii 3 în sezonul trecut. Partidele din Turul 1 se joacă într-o singură manșă, pe 17 august.

În această fază a competiției județul Dâmbovița are o singură reprezentantă, Flacăra Moreni. Câștigătoarea fazei județene, Roberto Ziduri, a pierdut finala fazei regionale cu Dunărea Turris Turnu Măgurele și a pierdut ocazia de a participa în competiția KO. Echipa morenară va avea meci cu Atletic United Ploiești, formația care a câștigat faza județeană a Cupei României în Prahova, iar apoi s-a impus și în faza regională. Turul 2 este programat să aibă loc în data de 31 august, când vor juca 58 de cluburi, 38 calificate din Turul 1, ultimele 19 din sezonul precedent de Liga 3 și una din Liga 2, conform programului stabilit inițial de FRF.

Programul complet

În Turul 1 al Cupei României se vor disputa următoarele partide: Viitorul Darabani – Bucovina Rădăuți, Șomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, CSM Pașcani – Știința Miroslava, Sporting Juniorul Vaslui – Hușana Huși, CSM Bacău – Dinamo Bacău, Sporting Liești – Aerostar Bacău, CSM Râmnicu Sărat – Metalul Buzău, Sportul Chiscani – Viitorul Ianca, CS Făurei – Recolta Gheorghe Doja, CSM Fetești – Agricola Borcea, Axiopolis Cernavodă – Gloria Albești, ACSM Oltenița – Înainte Modelu, Dunărea Turris – CSM Alexandria, Petrolul Potcoava – Sporting Roșiori, ACSO Filiași – Vedița Colonești, Real Bradu – Unirea Bascov, Atletic United Ploiești – Flacăra Moreni, CSO Plopeni – CS Blejoi, Kids Tâmpa Brașov – KSE Târgu Secuiesc, SR Brașov – Olimpic Cetate Râșnov, Minerul Costești – Flacăra Horezu, Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Șimian, CSM Jiul Petroșani – Pandurii Târgu Jiu, Progresul Ezeriș – Voința Lupac, CSM Lugoj – Aurul Brad, Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov, Frontiera Curtici – Progresul Pecica, Gloria Lunca Teuz Cermei – Șoimii Lipova, Luceafărul Oradea – Crișul Chișineu Criș, Crișul Sântandrei – Lotus Băile Felix, Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureș, Sticla Arieșul Turda – Viitorul Cluj, Sănătatea Cluj – Minerul Ocna Dej, Sportul Șimleu Silvaniei – SCM Zalău, Progresul Șomcuta Mare – CSM Satu Mare, Avântul Reghin – Gloria Bistrița Năsăud și ACS Târgu Mureș – Unirea Ungheni.