22.03.2023 00:12

Șirul înfrângerilor continuă

* CSM Târgoviște a încheiat sezonul regulat pe ultimul loc, cu 22 de puncte adunate în 20 de partide, și va evolua în play-out

În ultima rundă din Liga Națională de Baschet Feminin, echipa Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a evoluat în deplasare, împotriva fetelor de la Universitatea Cluj. Situația formației pregătite de Cătălin Tănase rămâne în continuare complicată, lotul fiind unul subțire valoric și numeric, astfel că echipa târgovișteană pornește cu șansa a doua împotrivă oricărui adversar din campionat. Universitatea a început perfect meciul, reușind să câștige primul sfert cu 21-10, pentru ca mai apoi, în actul secund, să se impună cu 14-8.

Echipa din Cluj a dominat complet și sfertul trei, pe care l-a câștigat cu 24-8, și chiar dacă CSM Târgoviște a câștigat ultimul sfert cu 15-10, acest lucru nu a avut un impact ridicat asupra rezultatului final. Universitatea Cluj s-a impus cu 69-41, la finalul unei partide în care cea mai bună marcatoare a fost Alexandra Uiuiu, cu 22 de puncte. De partea cealaltă, din partea formației târgoviștene, cele mai multe puncte, 10, au fost reușite de Ana Ivan. CSM Târgoviște a încheiat sezonul regulat pe ultimul loc, cu 22 de puncte adunate în 20 de partide, și va evolua în play-out.

Universitatea Cluj - CSM Târgoviște 69-41 (21-10; 14-8; 24-8; 10-15)

Cluj: Mihășan (2), Kelemen (2), Uiuiu (22), Putra (16), Popovici (6), Chiș (6), Sutton (12), Rus (3). Antrenor: Iannis Koukos.

Târgoviște: Dobă (9), Chivu (9), Badi (5), Stoenescu (8), Ivan (10). Antrenor: Cătălin Tănase.