18.01.2023 00:11

2022 a fost anul înotului și la nivel local

*  David Neacșu a devenit primul dâmbovițean campion național la înot, la 50 m liber cadeți. Multe medalii a cucerit și Anastasia Udroiu Ivan, o târgovișteancă de real talent

2022 a fost cel mai bun an din istoria înotului românesc, dar și dâmbovițean. Dacă la nivel mondial a strălucit David Popovici, declarat Sportivul anului în România, David Neacșu a devenit primul dâmbovițean campion național la înot, la 50 m liber cadeți. Multe medalii a cucerit și Anastasia Udroiu Ivan, o târgovișteancă de real talent. Pe podium la Campionatul Național în Bazin Scurt a urcat și Andreea Văcaru, înotătoare legitimată la Clubul Sportiv Târgoviște, medaliată cu bronz în proba de 50 m spate (seniori – tineret). O competiție în care colegul Ștefan Rachieru a prins trei finale la juniori. A înotat, inclusiv, în ștafeta combinată de 4x50 m liber, alături de Andreea Văcaru, Mădălina Iorga și Andrei Lazăr.

Înotul produce talente

Ștefania Mirea, Alexandra Gheorghe și Nichita Jitaru sunt alți trei juniori de perspectivă, care și-au îmbunătățit timpii la Naționalele în Bazin Scurt. Teodora Chivu, o promițătoare înotătoare care se pregătește la Complexul Turistic de Natație Târgoviște, a cucerit primele medalii la un concurs din calendarul competițional al Federației Române de Natație și Pentatlon Modern. Tudor Simion, Maria Despa, Alice Pîrvu, Eric Stroică, Vlad Constantinescu, Ana Maria Zamă, Luca Zoie, Pavel Goran, Radu Țurlan, Radu Brașoveanu, Luca Vătavu, Călin Fleancu sau Mihnea Nae sunt alți dâmbovițeni cu potențial la înot. Iar lista poate continua...