Liga a III-a. FC Aninoasa - Sporting Roșiori 3-2 (1-1)

A A

Victorie de rămas bun

Aninoasa a încheiat campionatul printr-un succes frumos, al treilea consecutiv

* Cristi Bălașa a mutat curajos și ofensiv după pauză, iar Alin Leotescu și Ionuț Maican au intrat bine in joc, reușind să își treacă numele pe lista marcatorilor

COSTINEL NEAGU

Stadionul din Aninoasa. Spectatori: 400. Au marcat: C. Dinu (7), Leotescu (61), I. Maican (87) / Floricel (10, 90+2). Șuturi la poartă: 10-9. Șuturi pe poartă: 5-5. Cornere: 4-3. Au arbitrat: Laurențiu Ciuchiță (Buftea) 7 - Florin Iacob 7, Marian Carson 7 (ambii Constanța). Observatori FRF: Daniel Simtion (București), Cătălin Popescu (Ploiești). Cartonașe galbene: Pahonțu (44) / Ivănică (77).

Aninoasa: Bărboiu - Rusu (46 Leotescu), Ștefan, Pahonțu, Diță (62 I. Maican) - Călinescu, C. Dinu (89 Ghenu), Rosciugă, Neacșu, Cernea - Moțoi (87 B. Matei). Antrenor: Cristi Bălașa.

Roșiori: Gavriș - Scheau, Firoiu, Floricel, O. Popescu (71 Ivănică) - Iorga (70 Stănică), Ciubuc, Vâlcică (46 Burcea), V. Mihai - Călin (66 Bîră), Latea. Antrenor: Cristi Negru

Aninoasa a terminat campionatul cu o victorie, învingând și pe Sporting Roșiori, una dintre echipele tari ale seriei. Forma bună din ultimele etape a fost continuată până la final, trupa lui Cristi Bălașa legând a treia victorie consecutivă. Meciul începe spectaculos, cu două goluri în primele zece minute. Aninoasa înscrie prima, în minutul 7. Dragoș Cernea centrează perfect pentru C. Dinu, iar puștiul din Moreni marchează cu capul. Oaspeții egalează trei minute mai târziu. Floricel profită de o greșeală a apărării gazdă și finalizează simplu. După începutul furibund de partidă, meciul scade în intensitate, iar Roșiori este aproape de gol în minutul 27. O. Mihai trimite spectaculos cu capul, dar bara îl salvează pe Bărboiu. Ultima oportunitate o notăm tot în contul oaspeților. Floricel (45) execută periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, însă mingea ocolește poarta

Schimbări ofensive și eficiente

Cristi Bălașa mută ofensiv după pauză prin introducerile lui Leotescu și Ionuț Maican, mutări care aveau să se dovedească foarte inspirate. Jucătorul venit de la Moroeni marchează golul doi pentru gazde în minutul 61, după o acțiune personală, în care a driblat și portarul. Cernea (65) este și el aproape de gol, însă șutul acestuia din afara careului ratează de puțin ținta. Amfitrionii sunt aproape de golul desprinderii în minutul 75, Moțoi ratând din serva lui Neacșu. Gol care vine în minutul 87. Ionuț Maican ia o acțiune pe cont propriu și îl învinge pe Gavriș cu un șut la colțul lung. Ultimul gol aparține însă vizitatorilor, Floricel (90+2) marcând după o nouă greșeală a apărării locale. Victorie meritată pentru Aninoasa, care s-a impus după un joc frumos. Roșiori a oferit o replică bună, Floricel fiind jucătorul cel mai bun al oaspeților. Cristi Bălașa a mutat curajos și ofensiv după pauză, iar Alin Leotescu și Ionuț Maican au intrat bine in joc, reușind să își treacă numele pe lista marcatorilor. Ultimele trei etape au însemnat tot atâtea victorii, cu 11 goluri marcate. Aninoasa a făcut un sezon onorabil la prima participare în Liga a III-a, clasându-se pe locul 11. Obictivul în sezonul viitor va fi mult mai îndrăzneț: locurile 1-6, iar Tibi Calofir, golgeterul de la Titu, și-a dat acordul să joace pentru Aninoasa.