Urban Titu - Dinicu Golescu Câmpulung 0-1 (0-1)

A A

Titu s-a stins

Urbanul lui Rică Neaga nu a prins podiumul la finalul turului

COSTINEL NEAGU

Stadion „Orășenesc” Titu. Spectatori: 100. A marcat: Mazarache (45). Șuturi spre poartă: 9-9. Șuturi pe poartă: 6-3. Cornere: 5-2. Au arbitrat: Ionuț Coza (Cernica) 7 – Andrei Mateescu (Ploiești) 7, Silviu Brândușa (Călărași) 7. Observatori FRF: Florin Chivulete (București), Vasile Blagoe (Drobeta Turnu Severin). Cartonașe galbene: Ivașcu (20), Corbu (88) / Mazarache (17), Burnea (26), Toader (34), Jenaru (49, 90+3), Mihăilescu (53), A. Ion (56), Băduleanu (60), Vaciu (78, 90), Mălăncioiu (78). Cartonașe roșii: Avram (40), Pâslaru (72) / Vaciu (90), Jenaru (90+3).

Urban: Iordan – Pâslaru, Ștefănescu, Avram, Mirescu – Corbu, Dicu, Ivașcu (c), Rădescu (46 Cârstea) – Petculescu (46 O. Stan), Neguț (73 Nedelcu). Antrenor: Adrian Neaga

Câmpulung: Tănase – Leca (46 A. Ion), Vaciu (c), Burnea, Băduleanu – Mihăilescu, Zaharia – Anghelina, Jenaru, Toader (73 Chira - 88 Mălănciou) – Mazarache (89 Lulea). Antrenor: Alecsandru Popovici

Urban a încheiat cu o înfrângere turul campionatului, prima de pe teren propriu în acest sezon. Prima oportunitate am notat-o în contul oaspeților, Mihăilescu (18) șutând puțin pe lângă poartă, din afara careului. Urban a răspuns imediat prin Ivașcu (23), care a ratat dintr-o poziție favorabilă. Gazdele au avut o nouă șansă în minutul 25. Mingea a circulat pe traseul Petculescu-Corbu-Neguț, ultimul ratând din careul mic. Oaspeții nu au făcut pasul înapoi și au ieșit periculos pe contraatac. Mazarache a scăpat singur cu Iordan (26), dar a trimis pe lângă poartă.

Cinci minute mai târziu, Petculescu a centrat perfect pentru Corbu, al cărui șut s-a dus peste poarta lui Tănase. În minutul 37 am notat o nouă șansă în contul oaspeților, când Mazarache a șutat din careu, puțin pe lângă poarta lui Iordan. Ocazie ce avea să anunțe golul din finalul primei reprize, opera aceluiași Mazarache, care a fructificat centrarea lui Anghelina.

Meci cu patru eliminări

Rămasă în zece oameni după eliminarea lui Avram (40), Urban a început mai bine repriza a doua și a avut șansa egalării prin Dicu (57), care a șutat peste poartă, din afara careului. Trei minute mai târziu, Ivașcu a ratat și el o bună oportunitate, dar a reluat slab, din careul mic. Oaspeții au avut șansa desprinderii prin Mazarache (67), care a ratat-o dintr-o poziție ideală. Ultima ocazie am contabilizat-o în dreptul amfitrionilor, Ovidiu Stan (75) ratând de puțin ținta. Urban s-a mai ales cu o eliminare, Pâslaru (72) văzând cartonașul roșu, pentru fault în situație de ultim apărător. Rămasă cu doi oameni mai puțin, echipa locală a încercat să dea lovitura pe final, dar sa lovit de o apărare care a funcționat bine.

Echilibrul numeric s-a restabilit în prelungirile meciului, oaspeții având și ei parte de două eliminări: Vaciu (90) și Jenaru (90+3). După aspectul jocului, Urban ar fi meritat un punct, dar oaspeții au fost mai atenți la finalizare. Meciul a fost destul de încins, arbitrul partidei fiind nevoit să acorde patru cartona șe roșii și 13 galbene.