Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
20.06.2013 00:17
Suspectat de șantaj, azi va fi prezentat Instanței cu propunere de arestare preventivă
Patronul unui site de știri, reținut pentru 24 de ore

Ieri, după percheziții, Bogdan Simion a fost audiat de polițiștii bucureșteni
❚ Bogdan Simion, directorul unei publicații online și consilier local PDL la Vulcana Pandele, este suspectat că a șantajat diverși primari dâmbovițeni, obținând lunar în urma unor contracte de publicitate diverse sume de bani ❚ Mai mulți edili au sesizat autoritățile, acuzând că au fost contactați și amenințați de Bogdan Simion cu publicarea de materiale compromițătoare
Directorul unei publicații dâmbovițene online și consilier local PDL în comuna Vulcana Pandele a fost reținut ieri de polițiștii bucureșteni. Potrivit anchetatorilor, bărbatul de 41 de ani este suspectat că a șantajat mai mulți primari din Dâmbovița cu care a încheiat ulterior contracte de publicitate și a obținut foloase materiale injuste, respectiv sume între 200-500 de lei lunar/contract. Anchetatorii au efectuat două percheziții domiciliare de unde au ridicat mai multe bunuri, iar suspectul Bogdan Simion a fost condus la sediul IGPR pentru audieri.
Potrivit reprezentanților poliției, el este suspectat că, în perioada noiembrie 2012 – martie 2013, ar fi șantajat mai mulți primari cu publicarea unor articole compromițătoare la adresa acestora, cu scopul de a-i determina să încheie contracte de publicitate pentru a obține astfel foloase materiale injuste. Suspectul ar fi contactat mai mulți primari din Dâmbovița, cărora le-ar fi propus să încheie contracte de publicitate.
Întrucât aceștia ar fi refuzat, Bogdan Simion ar fi publicat mai multe articole denigratoare, cu scopul de a-i determina să încheie respectivele contracte. Ulterior, pentru a evita publicarea altor astfel de articole, o parte dintre părțile vătămate ar fi fost de acord să încheie contractele de publicitate, astfel articolele denigratoare ar fi fost înlocuite cu unele pozitive.
Acuzații pe bandă rulantă
Mai mulți edili dâmbovițeni au sesizat autoritățile competente după ce, spun ei, au fost contactați și amenințați de ziaristul Bogdan Simion cu publicarea unor materiale compromițătoare. În replică, acesta a declarat că nu i-au fost comunicate încă acuzațiile pentru care este cercetat: „Nu mi s-a adus nici o acuzație”. În urmă cu patru luni, primarul comunei Șotânga, Constantin Stroe, declara, la o întâlnire a primarilor PSD, că Bogdan Simion șantajează foarte mulți primari din județ și că a început o campanie de denigrare împotriva edililor, el exemplificând cu primarii din Pietroșița, Aninoasa, Moroieni, Bilciurești.
Laurențiu Moraru, primarul de la Moroieni, a precizat: „I-am spus că orice contract încheiat de primărie trebuie dezbătut în Consiliul Local și că în prima ședință, care urma să fie la sfârșitul lunii ianuarie, va fi discutat și acesta. Consilierii locali au hotărât să nu încheiem un astfel de contract. La o săptămână după ședință, când a venit să discutăm, i-am comunicat hotărârea, iar dânsul s-a supărat pe mine. Mi-a dat un termen de 10 zile, în caz contrar, va spune diverse lucruri despre mine. După câteva zile, am văzut pe site-ul respectiv diverse articole fără justificare. (…) L-am acționat în judecată”.
De asemenea, Constantin Stroe, primarul comunei Șotânga, dar și președinte al Ligii Aleșilor Locali PSD, a declarat că nu vor fi tolerate derapajele de la decență și lege: „Liga Aleșilor Locali va sesiza instituțiile abilitate în legătură cu recentele abordări publice ale siteului Dâmbovița news. Nu putem asista impasibili la indecența morală afișată în paginile unui vehicul media ce pretinde cu impostură calitatea de act jurnalistic. Nu putem fi impasibili la murdărirea vieții unor oameni care poată vina de a fi refuzat ofertele unui șantajist. Nu putem privi cu indiferență degradarea fără precedent a mesajului politic în virtutea unor comenzi politice iresponsabile. (…) Săptămâna trecută, primarul comunei Pietroșița, Ion Dicu, a fost atacat sistematic de către acest site, Dâmbovița news, cu referire la viața personală. Suntem de acord ca orice derapaj, orice greșeală profesională din partea aleșilor locali să fie sancționată. Dar a merge spre viața personală și a propaga informații fără a aduce dovezi în acest sens nu este în regulă”.
Și președintele PSD a ținut să precizeze: „Pe acest site apar numai lucruri neadevărate. Această situație nu mai poate fi suportată. Să umpli internetul cu asemenea tâmpenii, inclusiv despre mine a scris. Acesta este rezultatul faptului că a mers la domnii primari, a cerut contracte de publicitate, iar cei care l-au refuzat au apărut acolo, care l-au mai plimbat îl mai plimbă, din cauza asta nu a mai scris despre ei”, a arătat Adrian Țuțuianu.
Ultima oră: Ieri după amiază, patronul portalului de știri Dâmbovița News, Bogdan Simion, a fost reținut. În urma perchezițiilor efectuate ieri de anchetatori la locuința și reședința lui Simion, au fost ridicate: un laptop, o minicameră de filmat, o unitate de calculator, un breloc și contracte de publicitate cu primării și societăți comerciale. Bogdan Simion va fi prezentat astăzi, la Judecătoria Pucioasa, cu propunere de arestare preventivă.
Corvin Dumitrică | corvin.dumitrica@jurnaldedambovita.ro
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Trimis de Vasile la 21.06.2013 09:17
Dar domnii primari de ce nu au sesizat chestiunea si tatucului lor presedinte de asociatie a comunelor Draghici Emil? Sau este cam greu de gasit prin tara? Vai de ea de tara saraca si plina de plimbareti...
Din aceeaÂși categorie
Târgoviște, campion național la fonduri UE pe cap de locuitorSală polivalentă nouă, în discuția aleșilor locali
Diplomă pentru o găeșteancă de 100 de ani
Alegerile primare europene și dezbaterile Spitzenkandidat în 2024 (II)
Traficant de droguri, arestat preventiv
Programul Zilelor Cetății Târgoviște 2024
Alegerile primare europene și dezbaterile Spitzenkandidat în 2024 (I)
Percheziții din cauza unui pistol neletal
Lucrări de anvelopare pentru 1000 de apartamente
România, amenințată, cu armata... dezarmată
Editorial
Alegerile primare europene și dezbaterile Spitzenkandidat în 2024 (II)
DAN LUCA
În primăvara lui 2024, înainte de alegerile europene din iunie, au fost 3 dezbateri oficiale, clasificate ca Spitzenkandidat.
Orașul Maastricht a fost și de data aceasta locul primei dezbateri Spitzenkandidaten înainte de alegerile pentru Parlamentul European. După 2014 și 2019, ziua de 29 aprilie 2024 a fost aleasă pentru a reuni ofertele... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.










