Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
29.09.2022 00:20
Editorial
Moscova încă nu crede în lacrimi

Joe Biden, președintele SUA, de la universala tribună a ONU de la New York, ferm și fără să-i tremure vocea, deci, la vârsta-i matusalemică, a anunțat și el mapamondul că Vladimir Putin minte fără pic de rușine cum că Occidentul euro-atlantic a amenințat Rusia cu lovituri nucleare, dar dacă Kremlinul va cuteza să lanseze vreo rachetă nucleară spre ținte NATO, proporțional va fi și răspunsul. Devastator pentru Rusia.
Mi-e teamă că urletul infernului se va transforma în răcnet universal. România, în sfârșit, se va înarma până-n dinți: va cumpăra, din Israel, teribilele scuturi antirachetă Iron Dome și, pare-se, și niște dinozauri rex din Coreea de Sud – tancuri smart. Și ce-o mai fi, va fi. Numai bunul Dumnezeu știe. Căile Lui pe minunata planetă pământ, rătăcită într-o coadă de galaxie, sunt tot mai încâlcite. Iar România, în încâlceala asta, este rău rătăcită, chiar dacă dă din punga sa banul săracului pentru a se piti sub scutul Iron Dome.
Și când credeam că războiul lui Putin a intrat într-o rutină, Armata Roșie câștigând, e drept, cu pierderi grele, teren în estul și sudul Ucrainei, lăsând-o aproape fără ieșire la mare, deunăzi s-a produs miracolul. Și Europa a respirat ceva mai liniștită. Deunăzi, deci, armata Ucrainei a declanșat o contraofensivă victorioasă, eliberând, în sud,
Hersonul și în est o parte din Donbas, Armata Roșie pierzând mii de ostași, dar și armament lăsat de izbeliște. Și țarul Putin, după cum se aude, și-a ieșit din minți: Măreața Armată Roșie, care a rămas doar cu aura unei glorii din cel de-al Doilea Război Mondial, în ochii lumii întregi se arată ceea ce este acum, una soft. Pericolul, însă, și unul apocaliptic, există: armata asta a lui Putin e posesoarea unui uriaș arsenal nuclear.
George Coandă
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
C40 – spre neocomunismul / neofascismul distopic (II)C40 – spre neocomunismul/neofascismul distopic (I)
Destabilizarea/haotizarea României...
Mergem până în Vietnam?
Sferele decizionale ale politicilor sectoriale
Jurnal de război. Alarmă! România sub focul Kremlinului (II)
Jurnal de război. Alarmă! România sub focul Kremlinului
Gruparea forțelor anti-europene ia amploare
Noul an școlar, sub spectrul haosului
Întrebările toamnei
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
