07.02.2016 23:07

Meci amical. SCM Pitești - Chindia Târgoviște 1-1 (0-0)

A A

Gol la ultima atingere

Chindia a primit o replică puternică de la SCM Pitești, în fața căreia a salvat remiza la ultima fază

❚ Introdus în minutul 72, în locul lui Cristi Neguț, Adrian Neniță a salvat Chindia de la prima înfrângere în meciurile amicale, finalizând cu eleganță o servă superbă a lui Denis Ispas ❚ O impresie plăcută a lăsat și tânărul portar Marian Aioani, care a blocat câteva șuturi în forță trimise de piteșteni ❚ Chindia a avut o evoluție mediocră, asta și pentru că adversarul a pus destule probleme, arătând ca o echipă solidă pentru Liga a III-a

COSTIN MIHAI

Programat pentru ora 11.00 pe terenul sintetic de la Bradu, amicalul Chindiei cu SCM Pitești a început cu 30 de minute întârziere, pentru că argeșenii s-au lăsat așteptați. Jucătorii lui Dică au intrat mai greu și în meci, primul sfert de oră fiind dominat clar de târgovi șteni. Cu patru jucători U19 printre titulari, piteștenii au echilibrat jocul și au venit cu pericol la poarta juniorului Aioani. Puștiul nostru a scăpat cu bine din duelul unu la unu cu fostul coleg Cruceru (22), după care a respins șuturile în forță trimise de Năstăsie (25) și Șerban (31). Ocazia reprizei pentru Chindia i-a aparținut lui Vătavu (38), care a bătut bine o lovitură liberă, respinsă cu un ultim efort de Udeanu.

Goluri în debutul și finalul reprizei

Nicu Croitoru a schimbat echipa în partea secundă, Meilă a greșit prima pasă, Năstăsie a forțat o cădere în duelul cu Ispas, iar Șerban (47) a transformat sigur de la punctul cu var, sub transversală. Ionuț (66) mai putea să-și taxeze o dată fosta echipă, șutând frumos din afara careului, puțin peste poartă. Chindia nu a părut în apele ei nici în continuare, chiar dacă Dică a apelat la multe rezerve, ajungând cu greu la poarta adversă. Grigore putea primi și el un penalty, dar și marca, într-o fază în care a preferat șutului o pasă către Cherchez, puțin cam forțată (87). Egalarea a venit la ultima acțiune de joc. Ispas a scos o pasă lungă, tăind terenul și apărarea piteșteană, iar Neniță (90), nemarcat, l-a executat cu sânge rece pe Burci. Incert înaintea partidei, Neniță a fost folosit ca atacant în ultimele 18 minute și a punctat la singura ocazie avută. Chindia a evitat la mustață primul eșec al iernii, după un joc mediocru. În schimb, SCM Pitești arată ca o echipă solidă pentru Liga a IIIa, iar contra Chindiei a evoluat cu o ambiție de meci oficial. A absentat Alin Nisipeanu, care a acuzat o accidentare.

Date tehnice

Stadionul din Bradu. Spectatori: 100. Au marcat: Șerban (47-pen) / Neniță (90). Au arbitrat: Marius Naidin – Mihai Ionescu, Marius Trașcu (toți Pitești). Șuturi la poartă: 10-8. Șuturi pe poartă: 4-5. Cornere: 2-4. SCM

Pitești: Udeanu – Stancu, Cotigă, Deaconescu, Șerbănică – Albu, Șerban, Precup, Grecu – Cruceru – Năstăsie. Au mai jucat: Burci – David, Șandru, Panait, Lupu, Ionescu, Roșoagă, Mihăescu, Iamandi. Antrenor: Nicolae Dică.

Chindia Târgoviște (prima repriză): Aioani – Martac, B. Dinu, Vătavu, C. Dinu – Neguț, Voinea, Honciu, Stoica – L. Mihai, Popa (Cherchez). Chindia Târgoviște (repriza a doua): Meilă (Gârlea) – Pătru, Ispas, B. Matei, C. Dinu (Ioniță) – Parghel, Vasile, Anton, Grigore – Cherchez, Neguț (Neniță). Antrenor: Nicolae Croitoru.