19.11.2019 00:08

Derby frumos la Liga a IV-a

A A

Gloria Cornești a obținut o victorie importantă

❚ O victorie importantă pentru echipa lui Nelu Radu, care continuă lupta cu Recolta Gura Șuții și Roberto Ziduri pentru prima poziție din clasament, cea care asigură prezența la barajul de promovare în Liga a III-a, la finalul sezonului ❚ „A fost un tur bun, jucătorii s-au dăruit. chiar dacă nu facem un meci foarte bun, echipa câștigă. Am luat roșu nemeritat. Important e că am bătut contra unui arbitraj potrivnic ”, a spus Nelu Radu, conducătorul liderului Cornești ❚ „A fost o partidă echilibrată, ne-am ridicat la nivelul lor, iar în anumite momente am fost chiar peste ei. Ne-am dorit, am avut determinare, am avut ocazii”, a transmis și antrenorul Cetății, Florin Anton

COSMIN SAVA

Finalul săptămânii trecute a oferit un meci spectaculos la nivelul Ligii a IV-a, la Șotânga, acolo unde Gloria Cornești s-a impus dramatic, în minutele de prelungiri, cu 2-1, în fața celor de la Cetatea Târgoviște. O victorie importantă pentru echipa lui Nelu Radu, care continuă lupta cu Recolta Gura Șuții și Roberto Ziduri pentru prima poziție din clasament, cea care asigură prezența la barajul de promovare în Liga a III-a, la finalul sezonului.

Nelu Radu: „O victorie meritată”

Conducătorul Gloriei Cornești, Nelu Radu, a transmis la finalul partidei de sâmbătă că victoria echipei sale este meritată, mai ales că arbitrajul nu a fost de cea mai bună calitate. Acesta este mulțumit de modul în care elevii lui au gestionat meciurile din campionat până acum. „O victorie grea, frumoasă, mai ales că s-a întâmplat în prelungiri. Eu zic că a fost o victorie meritată, am dat de trei sau patru ori în bară, n-a intrat. Felicit echipa gazdă pentru determinare! Îi sfătuiesc să fie determinați și cu celelalte care se luptă cu noi la promovare, pentru că am înțeles că acolo e mai puțină determinare. Important e că am bătut contra unui arbitraj potrivnic, nu am ce să comentez. Probabil dânsul (n.r. Codruț Tudor) e un asistent constacrat și cu experiență, nu avea de ce să fie central la un derby. A fost un tur bun, jucătorii s-au dăruit. Chiar dacă nu facem un meci foarte bun, echipa câștigă. Am luat roșu nemeritat, una peste alta am jucat 10 contra 12 sau 13. Părerea mea e că victoria este meritată. De la meciul Ziduri - Gura Șuții nu am nicio speranță, mie îmi convine orice rezultat. Pe Gura Șuții îi avem în retur acasă, noi ne vedem de treaba noastră”, a spus Nelu Radu.

Florin Anton: „Am avut determinare”

De partea cealaltă, Florin Anton crede că echipa lui a făcut o partidă bună, dar din păcate, rezultatul nu a fost cel dorit. Acesta consideră că experiența echipei din Cornești a făcut diferența. „Un rezultat negativ, un meci pierdut în prelungiri. A fost o partidă echilibrată, ne-am ridicat la nivelul lor, iar în anumite momente am fost chiar peste ei. S-au recuperat și câțiva jucători, ne-am dorit, am avut determinare, am avut ocazii. Gura Șuții are cea mai bună echipă, iar Corneștiul are valoare individuală și experiență. Depind de ei, în retur o să fie greu, este un duel între două echipe bune. Ne-am despărțit de unii dintre jucători, ocupăm o poziție destul de bună până acum”, a transmis Florin Anton.