24.02.2021 00:08

Aur la judo

A A

Gabriel Pleșa e campionul României la U18

❚ Sportivul antrenat de Ilie Torcică a obținut medalia de aur în limitele categoriei 66 de kilograme, după un parcurs fără greșeală la Poiana Brașov ❚ Un alt sportiv de la CS Târgoviște, Daniel Niculae, a urcat pe podium, la capătul unei evoluții bune. Acesta a obținut medalia de bronz, la categoria 90 de kilograme ❚ „Mă bucură rezultatele obținute și îi felicit pe sportivi pentru efortul depus la competiția de la Poiana Brașov! Putem spune că am încheiat Naționalele U18 cu fruntea sus”, a declarat Ilie Torcică, antrenorul secției de judo de la Clubul Sportiv Târgoviște

C.M.

Judocanul Gabriel Pleșa a început perfect anul 2021. Sportivul clubului târgoviștean a devenit campion al României, după o evoluție excelentă la Campionatul Național U18, desfășurat la Poiana Brașov, în perioada 18- 20 februarie. Sportivul antrenat de Ilie Torcică a obținut medalia de aur în limitele categoriei 66 de kilograme. Judocanul târgoviștean a intrat în posesia celei mai strălucitoare medalii, după ce l-a răpus în finală pe Eduard Molea, de la CSM Onești, cu scorul de 10-0. Până la meciul din ultimul act, Gabriel Pleșa a trecut de Hunor Mihaly (CSȘ Miecurea Ciuc – semifinale), Ionuț Alexandru Petrescu (LPS “Mircea Eliade” București – sferturi), Roland Deak (Sport Club Miercurea Ciuc – turul 2) și de Ilie George, în primul tur. Daniel Niculae, medaliat cu bronz Tot la Naționalele U18, un alt sportiv de la CS Târgoviște a urcat pe podium, Daniel Niculae. La capătul unei evoluții bune, judocanul Clubului Sportiv a obținut medalia de bronz, la categoria 90 de kilograme. În lupta pentru bronz, Daniel l-a depășit, pe suprafața de tatami, pe Alexandru Coromelcia (CSM Onești), cu 10-0. În schimb, la aceeași competiție, Iulian Negoescu a terminat pe locul 5, la +90 de kilograme. La această categorie, sportivul nostru a fost ciupit de arbitri în meciul din semifinale, susținut în fața piteșteanului Darius Georgescu. De asemenea, Daria Ghinescu (cat. +70 kg) s-a clasat pe locul 7.

„Cred că mai puteam obține o medalie”

„Am avut parte de rezultate foarte bune la primul concurs oficial din acest an. Am încheiat Naționalele U18 cu un titlu de campion și o medalie de bronz. Dacă nu am fi fost ciupiți de arbitri, la meciul lui Iulian Negoescu, din semifinale, cred că mai puteam obține o medalie. Mă bucură rezultatele obținute și îi felicit pe sportivi pentru efortul depus la competiția de la Poiana Brașov! Putem spune că am încheiat Naționalele U18 cu fruntea sus”, a declarat Ilie Torcică, antrenorul secției de judo de la Clubul Sportiv Târgoviște.