18.10.2021 00:09

Meci important

A A

FC Botoșani - Chindia se joacă astăzi

* În stagiunea precedentă, cele două echipe au disputat doar două meciuri. În partida tur, disputată la Botoșani, Chindia s-a impus cu 2-0, deși a evoluat cu un om mai puțin. În retur, a fost 3-2 pentru Botoșani

Pauza provocată de meciurile echipei naționale a ajuns la final, astfel că de la s-au reluat partidele din cadrul primei ligi. Echipa pregătită de Emil Săndoi va juca în deplasare, pe terenul celor de la FC Botoșani, astăzi, de la ora 17.30. Pentru această partidă, clubul organizator a stabilit prețul biletelor în felul următor: 20 de lei la Peluze, 30 de lei la Tribuna I (sectoarele A și C) și  Tribuna a II-a, și 40 de lei la Tribuna I (sectorul B).

FC Botoșani pornește drept favorită

În ultima etapă, Chindia Târgoviște a pierdut meciul cu FCSB, 0-1. Înfrângerea a venit în condiții speciale, pentru că echipa lui Emil Săndoi a jucat cu un om mai puțin încă din minutul 8, iar golul victoriei oaspeților a venit din penalty, în ultimul minut al prelungirilor. Astfel, formația târgovișteană a rămas cu doar 13 puncte obținute în 11 etape și este mai aproape de zona locurilor retrogradabile decât de play-off. De partea cealaltă, FC Botoșani traversează o perioadă excelentă, chiar dacă în ultima etapă a remizat cu Academica Clinceni, 1-1. Echipa pregătită de Marius Croitoru se clasează pe locurile fruntașe ale primei ligi, are 22 de puncte și a pierdut un singur meci de la începutul sezonului. Cele două formații, Botoșani și Chindia, au un lucru în comun, stau bine în apărare, cu doar câte 8 goluri încasate până în acest moment. În atac, gazdele au punctat de 12 ori, față de cele 8 goluri reușite de echipa târgovișteană.

Și-au împărțit punctele sezonul trecut

În stagiunea precedentă, cele două echipe au disputat doar două meciuri, pentru că la finalul sezonului regulat, FC Botoșani a mers în play-off, iar Chindia în play-out. În partida tur, disputată la Botoșani, Chindia s-a impus cu 2-0, deși a evoluat cu un om mai puțin, grație reușitelor semnate de Vadim Rață și Valmir Berisha. În retur, formația târgovișteană a condus cu 2-0, după golul lui Dani Popa, din penalty, și autogolul lui Șeroni, dar a fost învinsă, pentru că FC Botoșani a punctat de trei ori, prin Fili, Keyta și Chindriș.