Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
20.06.2013 00:09
Politic
Antonescu: „În Constituția modificată atribuțiile președintelui sunt clarificate pentru a se evita crizele politice”

Președintele Comisiei pentru revizuirea Constituției, Crin Antonescu, a declarat ieri că în proiectul de modificare a Legii fundamentale nu au fost limitate atribuțiile președintelui, ele fiind doar clarificate pentru a se evita crizele politice de genul celor cu care s-a confruntat țara.
„În privința atribuțiilor președintelui și interpretarea acestora s-a simțit nevoia unor clarificări pentru a evita crize. Experiența ultimilor ani arată că au existat crize care poate s-au manifestat mai puțin, dar au existat crize la vedere, situații inacceptabile într-o democrație. Vă reamintesc faptul că un prim-ministru a fost dat jos, schimbat la modul cel mai democratic printr-o moțiune de cenzură votată de majoritatea parlamentară și a rămas prim-ministru. Vă reamintesc că o majoritate parlamentară a propus președintelui în mod oficial un candidat de prim-ministru și președintele a refuzat să facă acest lucru. Mai sunt multe exemple: discuții despre reprezentarea la Consiliul European, discuții despre posibilitatea președintelui de a accepta sau nu o remaniere. Am socotit de datoria noastră - și am anunțat acest lucru înainte de a cere mandatul cetățenilor - să limpezim aceste lucruri”, a spus Antonescu la finalul ședinței Comisiei pentru revizuirea Constituției.
El a adăugat că este nedrept să se vorbească despre limitarea atribuțiilor președintelui, pentru că de fapt este vorba despre o clarificare a acestor atribuții.
„În vechea Constituție nu se spune nicăieri că președintele poate să pună prim-ministru pe cine vrea, nu-i conferea nimeni atribuția de a refuza o propunere de premier, facem lucrurile clare, ca să nu mai ajungem la Curtea Constituțională, ca să nu mai riscăm hotărâri contradictorii și suspectate de o motivație politică și partizanat al unor judecători sau alții, de la CCR, pentru a nu ajunge în situații de instabilitate la nivel guvernamental sau de crize soldate cu suspendări ale președintelui”, a afirmat Antonescu.
AGERPRES și Jurnal de Dâmbovița
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Tentativa de asasinare a fostului președinte al SUA, Donald TrumpMeci crucial pentru Chindia
A murit actrița Georgeta Luchian Tudor, soția rapsodului Tudor Gheorghe
Guvern: Rezultatul testului făcut de Premierul Orban pentru COVID-19, negativ; va rămâne în carantină până joi
Tăriceanu: Măsura decretării stării de urgență trebuia luată cu ceva timp în urmă
Cabinetul Orban a depus jurământul de învestitură în funcții
Poate Moldovan să salveze Chindia?
Moțiunea de cenzură ‘’Guvernul Dăncilă trebuie demis! Fără OUG-uri, fără parole de acces și fără cozi la vot’’ a fost respinsă, marți, de Parlament. Au fost înregistrate 200 de voturi favorabile, 7 împotrivă și 3 abțineri, fiind ne
Premierul a transmis președintelui propunerile de numire a noilor miniștri
Cuc, la semnarea a trei contracte de infrastructură: Domnilor constructori, nu vă mai bateți joc de subcontractorii români
Editorial
Alegerile primare europene și dezbaterile Spitzenkandidat în 2024 (II)
DAN LUCA
În primăvara lui 2024, înainte de alegerile europene din iunie, au fost 3 dezbateri oficiale, clasificate ca Spitzenkandidat.
Orașul Maastricht a fost și de data aceasta locul primei dezbateri Spitzenkandidaten înainte de alegerile pentru Parlamentul European. După 2014 și 2019, ziua de 29 aprilie 2024 a fost aleasă pentru a reuni ofertele... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.










