Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
21.02.2024 00:20
Odată cu o nouă achiziție la Liceul Tehnologic „Spiru Haret”
Investiții majore în infrastructura educațională la Târgoviște
![Investiții majore în infrastructura educațională la Târgoviște](./upload/images/1/art_240221_TGV investitie 1.jpeg.jpg)
*Acest efort, finanțat în principal din fonduri europene, are ca obiectiv dotarea și echiparea a 31 de unități de învățământ din oraș
Ștefan Khalil
Municipiul Târgoviște se află în mijlocul unei transformări educaționale majore, iar ultima achiziție de marcă este o mașină automată de brodat, de ultimă generație, destinată atelierului de textile - pielărie al Liceului Tehnologic „Spiru Haret”. Acest pas face parte dintr-un proiect amplu de modernizare și dotare a unităților de învățământ din municipiu, în valoare de aproape 36 de milioane de lei.
Primarul Daniel Cristian Stan a subliniat că investiția nu se oprește la achiziționarea mașinii de brodat, ci face parte dintr-un proiect de a moderniza infrastructura educațională din Târgoviște. Acest efort, finanțat în principal din fonduri europene, are ca obiectiv dotarea și echiparea a 31 de unități de învățământ din oraș.
Printre elementele proiectului se numără: Dotarea a 18 laboratoare de informatică în întregime. Echiparea a 536 de săli de clasă cu echipamente digitale. Furnizarea de mobilier și materiale didactice pentru 442 de săli de clasă. Dotarea a 16 laboratoare de științe cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale. Echiparea a 67 de cabinete și săli de sport cu mobilier, materiale sportive și echipamente digitale. Dotarea a 6 ateliere de practică cu materiale și echipamente de specialitate, inclusiv componente digitale, conform standardelor de pregătire profesională în vigoare.
Astfel, modernizarea infrastructurii educaționale târgoviștene continuă.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)