Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
11.04.2024 00:19
La Târgoviște, se construiește...
Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar
![Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar](./upload/images/1/art_240411_centre deseuri TGV 1.jpeg.jpg)
* Finanțat prin PNRR, cu o valoare de peste 5 milioane de lei, acest centru este realizat cu ajutorul fondurilor nerambursabile
Primul Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar din Târgoviște este în curs de construcție, reprezentând o investiție care va aduce beneficii urbane și ecologice. Executivul Primăriei Târgoviște a efectuat o vizită pe șantier pentru a monitoriza progresul lucrărilor.
Finanțat prin PNRR, cu o valoare de peste 5 milioane de lei, acest centru este realizat cu ajutorul fondurilor nerambursabile. Cu o suprafață de aproximativ 2500 mp, centrul este amplasat pe Șoseaua Găești și va oferi o soluție inovatoare pentru gestionarea deșeurilor din municipiu.
Primarul Daniel Cristian Stan, însoțit de viceprimarii Monica Ilie și Cătălin Rădulescu, a vorbit despre importanța acestui proiect și beneficiile pe care acesta le va aduce.
„Suntem la o investiție în premieră în municipiul Târgoviște și una dintre primele investiții din România. Este vorba despre un centru de colectare deșeuri prin aport voluntar. Este vorba despre o investiție finanțată prin PNRR, valoarea peste 5 milioane de lei, iar utilitatea acesteia este una deosebită, în contextul în care aici vor fi aduse toate deșeurile care nu pot fi colectate în acele pubele de mici dimensiuni. Vorbim de exemplu despre deșeurile din construcții. Locația centrului este cu acces dinspre Șoseaua Găești, într-o zonă nepopulată, pentru că acestea sunt regulile. Este o investiție utilă de care municipiul Târgoviște avea nevoie și o investiție prin care răspundem unor necesități deosebite. Sperăm că într-un termen cât mai scurt să avem acest centru. Vor fi containere frigorifice care vor prelua aceste deșeuri, după aceea vor fi valorificate, neutralizate în funcție de natura lor. (...) Containerele care vor fi instalate aici în număr de 13, pe fiecare categorie de deșeuri, se achiziționează la nivel național și sper să le avem cât mai repede”, a declarat primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)