Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
09.04.2024 00:17
În anul 2023
Turismul, în creștere în Dâmbovița
![Turismul, în creștere în Dâmbovița](./upload/images/1/art_240409_pestera ialomita.jpg)
În cadrul unei ședințe a Colegiului Prefectural Dâmbovița, Vasile Ciocan, Șeful Serviciului din cadrul Instituției Prefectului, a prezentat cifrele recente referitoare la turismul din județ. Potrivit raportului prezentat, sectorul turistic din Dâmbovița a înregistrat o creștere în anul 2023, atât în ceea ce privește sosirile, cât și înnoptările.
La începutul anului 2023, județul Dâmbovița dispunea de 96 de unități de primire turistică, oferind un total de 3.537 de locuri de cazare. Acestea includ 18 hoteluri, cinci hosteluri, trei hanuri și moteluri, cinci cabane turistice, trei vile turistice și 38 de pensiuni agroturistice. Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică în 2023 au totalizat 111.090, reflectând o creștere de 2,9% față de anul 2022. Turiștii români au reprezentat cea mai mare parte a sosirilor, cu o pondere de 96,1%, în timp ce turiștii străini au constituit 3,9% din total.
În ceea ce privește proveniența turiștilor străini, cei mai mulți au fost din Europa, cu 59,3% din aceștia provenind din țările Uniunii Europene. Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică în 2023 au însumat 273.680, înregistrând o creștere de 14,2% față de anul anterior. Similar sosirilor, majoritatea înnoptărilor au fost realizate de către turiștii români, cu o pondere de 95,8%, în timp ce turiștii străini au reprezentat 4,2% din total.
Procentul de utilizare netă a locurilor de cazare în anul 2023 a înregistrat o creștere, ajungând la 27,5% pentru totalul structurilor de cazare turistică, comparativ cu 22,9% înregistrat în anul precedent. Aceste cifre reflectă o tendință ascendentă în sectorul turistic din județul Dâmbovița și reprezintă un semn pozitiv pentru dezvoltarea continuă a turismului în regiune.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)