Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
05.12.2023 00:13
Din Dâmbovița, sindicaliștii au strâns 1533 de semnături
SANITAS a chemat Guvernul României în instanță
![SANITAS a chemat Guvernul României în instanță](./upload/images/1/art_231205_SANITAS DAMBOVITA 41223.jpeg.jpg)
*,,Peste 75.000 de membri au mandatat Federația SANITAS pentru a le putea câștiga drepturile salariale din ultimii trei ani, pe care guvernul «le-a uitat»!”
Federația Sanitas, din care face parte și Uniunea Sanitas Dâmbovița, a declanșat procesul împotriva Guvernului României! Peste 75.000 de membri SANITAS s-au alăturat acestei inițiative pentru a da guvernul în judecată. Sindicaliștii din sănătate cer aplicarea integrală a Legii salarizării bugetarilor (Legea 153/2017) pentru toți membrii SANITAS care fac parte din toate categoriile de angajați din Sănătate și Asistență Socială. Procedurile au fost demarate de mai bine de două luni, liderii SANITAS locali și județeni au strâns semnăturile, s-a luat legătura cu societatea de avocatură și procesul a început. Se dorește recuperarea veniturilor salariale pe care Guvernul le datorează acestei categorii de salariați, pe ultimii trei ani!
„Am început să strângem semnături în urmă cu două luni, pentru a chema în instanță Guvernul, care ani la rând a blocat aplicarea Legii 153/2017. Ne-am mobilizat în spitale, în centre de asistență socială, în policlinici, în centre medico-sociale, ni s-au alăturat și salariați până acum indeciși față de sindicat, iar acum am declanșat procesul. A fost o adevărată campanie, din om în om, dar în final am reușit: peste 75.000 de membri au mandatat Federația SANITAS pentru a le putea câștiga drepturile salariale din ultimii trei ani, pe care guvernul «le-a uitat»! Trebuie să apărăm drepturile membrilor noștri din Sănătate și Asistență socială, indiferent de instituția în care lucrează, de profesia pe care o au sau de funcția pe care o ocupă. Noi, SANITAS, construim de la om la om, mergem în unități și înțelegem nevoile colegilor noștri «la firul ierbii»; nu am strâns 75.000 de semnături stând într-un birou!”, se arată în comunicatul Uniunii Județene Sanitas Dâmbovița.
La nivelul județului Dâmbovița, s-au strâns 1533 de semnături pentru demararea acestui proces.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)