Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
10.11.2023 00:16
La Runcu,
Noi investiții în pregătirea administrației publice locale
*Primarul a subliniat importanța dezvoltării turismului în zonă, menționând că vor fi asfaltați trei kilometri de drum în zona pensiunilor construite prin Anghel Saligny
Autoritățile locale urmăresc construirea unui pod peste Râul Ialomicioara și un Cămin Cultural în satul Bădeni, în cadrul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”. Comuna Runcu se pregătește să facă pași importanți în dezvoltarea sa, având planuri ambițioase pentru infrastructura rutieră și culturală. Conducerea Primăriei, sub îndrumarea edilului șef Gheorghe Brebeanu, a anunțat că unul dintre obiectivele cheie este construirea unui pod peste Râul Ialomicioara, proiect inclus în Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
Primarul a subliniat importanța dezvoltării turismului în zonă, menționând că vor fi asfaltați trei kilometri de drum în zona pensiunilor construite prin Anghel Saligny. De asemenea, se propune construirea unui Cămin Cultural în satul Bădeni, în efortul de a sprijini viața culturală locală și comunitatea.
Cu toate acestea, realizarea proiectelor depinde în mare măsură de obținerea finanțării necesare. Primarul Gheorghe Brebeanu a recunoscut că fondurile de la bugetul local sunt insuficiente și că comuna are nevoie de fonduri atrase pentru a demara aceste investiții.
„Avem investiții importante pe care vrem să realizăm în viitorul apropiat, dar să vedem și cât ne va permite bugetul. Sunt proiecte importante pe care vrem să le finalizăm”, a declarat primarul. Locuitorii și turiștii din comuna Runcu așteaptă cu interes evoluția acestor planuri, sperând că investițiile vor aduce beneficii semnificative pentru dezvoltarea localității.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.