Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
20.02.2024 00:14
Liderul SLI Dâmbovița, prof. Marius Popescu, dă vești bune dascălilor
Naveta profesorilor, pe cale de a se rezolva în totalitate
![Naveta profesorilor, pe cale de a se rezolva în totalitate](./upload/images/1/art_240220_Screenshot 2024-02-20 at 08.26.44.png.jpg)
*Un oraș și o comună mai au de soluționat această situație, respectiv municipiul Moreni și comuna Niculești, după cum ne-a declarat liderul de sindicat, prof. Marius Popescu
Violeta Stanciu
Decontată de regulă de către primării, naveta profesorilor nu mai reprezintă o problemă greu de rezolvat, pentru că unitățile administrativ teritoriale din județul Dâmbovița, în marea lor majoritate, s-au achitat de această obligație. Un oraș și o comună mai au de soluționat această situație, respectiv municipiul Moreni și comuna Niculești, după cum ne-a declarat liderul de sindicat, prof. Marius Popescu.
„Avem câteva situații dar sunt semnale că se vor rezolva. De exemplu, la Moreni există o situație de genul acesta. La noi există o regulă nescrisă, dacă se acumulează restanțe care adunate însumează 6 luni de zile atunci alegem calea instanțelor. Până acum avem o situație de acest gen la Moreni, dar am înțeles că administrația locală e de acord cu plata. Deci nu va fi cazul de proces. Mai avem o situație la Niculești cu o restanță mai mare. Cam astea ar fi unitățile administrativ teritoriale mai puturoase în a plăti. Mai sunt primării care plătesc cu 3-4 luni întârziere dar nu avem în acest sens o plângere din partea colegilor”, a declarat președintele SLI Dâmbovița, prof. Marius Popescu.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)