Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.02.2024 00:15
Perspective pentru noi colaborări pe plan economic
Ambasadorul Turciei, vizită la Camera de Comerț Dâmbovița
Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița, Valentin Calcan, împreună cu vicepreședintele, Cristian Pușcaru și directorul general al CCIA Dâmbovița, Ștefania Stroică, au primit vineri, 9 februarie 2024, vizita Excelenței Sale, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Turcia în România, Özgür Kıvanç Altan însoțit de Naci Akdoğan – consilier comercial, Ufuk Tandogan, Președintele Asociației Oamenilor de Afaceri Turci – TIAD, reprezentanți ai oamenilor de afaceri turci și de Titus Corlățean – Senator.
În cadrul acestei întâlniri au participat membri ai Consiliului de Administrație ai companiei TRISTAR STEEL SRL, Nicoleta Dobre – Director General și Luciano Giol- Administrator, companie cu capital turcesc, membră a Colegiului de Conducere al Camerei de Comerț Dâmbovița. Întâlnirea a fost o ocazie excelentă pentru reprezentanții ambelor părți să împărtășească perspective și să identifice modalități de intensificare a schimburilor comerciale între Turcia și județul Dâmbovița
Printre subiectele discutate s-au numărat și strategiile pentru promovarea exporturilor și importurilor reciproce, cu scopul de a spori competitivitatea și de a extinde accesul pe piețele internaționale. De asemenea, s-a acordat o atenție deosebită posibilității de atragere a investitorilor turci în județul Dâmbovița, explorând potențialul pentru colaborări. Președintele Camerei de Comerț Dâmbovița a subliniat că această întâlnire reprezintă un pas extrem de important în consolidarea relațiilor de afaceri dintre cele două țări și a exprimat încrederea într-o colaborare fructuoasă în viitor.
Ambasada Turciei a exprimat aprecierea pentru eforturile depuse de către Camera de Comerț Dâmbovița pentru promovarea dialogului și a colaborării între mediile de afaceri din cele două țări și a exprimat deschiderea pentru continuarea și consolidarea acestui parteneriat. Această întâlnire reprezintă doar începutul unei colaborări strânse între județul Dâmbovița și Turcia și oferă un cadru solid pentru dezvoltarea viitoare a relațiilor comerciale și a investițiilor bilaterale.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.